Proizvodnja srijemuša je većinom organska i održiva s obzirom da ne zahtijeva upotrebu bilo kakvih pesticida ili gnojiva.
Za poljoprivrednike uz dunavski sliv specijalizirane za zimski bijeli luk, kod nas poznatiji kao srijemuš ili medjveđi luk sezona samo što nije počela. Iako se srijemuš u austrijskim pekarnicama i restoranima koristi najčešće kao dodatak, raste interes za ovim nekada samoniklim biljem kojega sada uzgajaju i na plantažama.
Ova jedinstvena biljka intenzivnog okusa raste uglavnom u šumama uz potoke duž dunavskog sliva. Sezona joj počinje već u februaru i traje do početka maja.
"Interes za zimskim bijelim lukom raste već nekoliko godina", kaže Heinrich Penz, proizvođač i prodavač iz Melka u donjoj Austriji. Iako najveće količine prodaje unutar države, Penz je već prošle godine dobio upite iz Njemačke, navodi freshplaza.
Proizvodnja srijemuša je većinom organska i održiva s obzirom da ne zahtijeva upotrebu bilo kakvih pesticida ili gnojiva. Međutim, ovaj proizvod još uvijek nema certifikat ekološke proizvodnje. Osim toga, radi se o isključivo sezonskoj proizvodnji jer je dostupan sao nekoliko mjeseci godišnje što bi se, primjerice, moglo usporediti sa šparogama.
Ovisno o željama kupaca, austrijski proizvođač srijemuš distribuira u pakiranjima od 50 do 200 grama. Srijemuš se konzumira svjež jer smrzavanjem gubi mnogo okusa i nutritivne vrijednosti.
U slučaju da sami berete srijemuš, budite vrlo oprezni jer ga se vrlo lako može zamijeniti s otrovnim mrazovcem ili đurđicom.
Foto: Pixabay/LoggaWiggler
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Chive | Latinski naziv: Allium fistulosum L.
Zimski luk porijeklom je iz zapadne Kine i Japana gdje ima više tipova i brojnih kultivara. Uzgaja se pretežno u kućnim vrtovima i koristi se lažna stabljika i zeleno lišće kao... Više [+]Tagovi
Autorica