Jedna je od rijetkih vrsta koju srećemo svuda oko nas i na dohvat je ruke. Ima brojne ljekovite osobine.
Hajdučka trava ili stolisnik, Achillea millefolium, je od davnina poznata kao ljekovita biljka, međutim, posljednjih godina upotrebljava se i od velike je koristi u vrtu i voćnjaku kao insekticid i biostimulans za biljke. Veliki je "borac" u borbi protiv lisnih vaši i bijele leptiraste mušice u organskoj proizvodnji.
Jedna je od rijetkih vrsta koju srećemo svuda oko nas i na dohvat je ruke. Dakle, vrlo je rasprostranjena, najčešće je ima na livadama, ali i uz put i gotovo na svakom mjestu. U narodu je poznata još pod imenom hajdučica, kunica, ranjenik, armanj, kunji rep, sporiš, paprac, ravanj, roman, romonika, vražja kopriva, mjesečina itd.
Rod Ahilea je dobio po grčkom junaku koji je s njim liječio rane te odatle potiče naziv ranjenik, takođe su ga oko vrata nosili hajduci i njime liječili rane pa je zbog toga dobila naziv hajdučka trava.
Cvijet je skupljen u cvat koja može biti bijele ili roze boje, smješten na vrhu stabljike čija se visina kreće od 30 do 80 cm. Ovo je izuzetno ljekovita biljka i radi toga se već dugo koristila u narodnoj medicini najčešće kao čaj ili pri zaustavljanju krvarenja i zarastanju rana.
Ljekovite osobine hajdučke trave su mnogobrojne, osim kao čaj, koristi se i kao oblog, kao krema, napitak, kupka ili u obliku kapsula, spravljaju se eterična ulja od ove ljekovite biljke. Eterično ulje hajdučke trave dobija se destilacijom pomoću vodene pare. Pomaže kod upala i oteklina, ublažava otok, zaustavlja krvarenje na otvorenim ranama i ubrzava proces zgrušavanja.
Pozitivno djeluje na urinarni i probavni trakt, pomaže kod pomanjkanja apetita i nadutosti, ublažava tegobe kod menstrualnih ciklusa i u toku ciklusa umanjuje pretjerano krvarenje, reguliše neredovne menstrualne cikluse. Čaj izaziva znojenje i snižava povišenu temperaturu tijela izazvane prehladom i gripom. Snižava povišen krvni pritisak, pomaže pri liječenju hemoroida i proširenih vena, utiče na pročišćavanje krvi, zaustavlja krvarenje iz nosa.
Zbog gorkih biljnih sastojaka koristi se za poboljšanje apetita, posticanje varenja, ublažava grčeve u želudcu, olakšava rad jetre, ukoliko je poremećen rad žučne kese. Čaj koji vraća snagu, liječi rane i čisti jetru. Djeluje protivupalno i antibaktericidno.
Kod ljudi koji su skloni nervozi preporučuje se češće pranje cijelog tijela rashlađenim čajem ove biljke u jutro i uveče. Smanjuje tegobe kod gihta i reumatizma. Dobro djeluje na liječenje šećerne bolesti naročito i njenom početnom stadijumu.
Može se pronaći u svim trgovinama zdrave hrane i bolje snabdjevenim apotekama, ali lako je prepoznati i pronaći u prirodi tako da i sami možete brati te sušiti i pripremati čaj ili duge proizvode ove biljke.
Ima taknu stabljiku koja može narasti do 80 cm listovi su perasti sačinjeni od više listića zato i naziv stolisnik, cvijet je bijele do rostakste boje. Njene ljekovite osobine odraz su njenog sastava.
Hajdučka trava sadrži: saponine, tanine, masne kiseline, alkaloid ahilein, vitamin K, askorbinsku, mravlju i octanu kiselinu proazulene, gorke materije, hamazulene, sadrži kalijum, magnezijum, željezo temikroelemente bakar, cink, kobalt, molibden, aluminijum, selen, bor i druge materije zbog kojih je ova biljka izuzetno ljekovita.
Vrijeme je za berbu i sušenje ljekovitog bilja - na šta paziti?
Ljekoviti su listovi i cvjetovi, te se oni i suše za čaj. Čaj se priprema kao i od većine drugih ljekovitih biljaka. Dovoljno je jednu kafenu kašiku suve hajdučke trave preliti sa 200 ml ključale vode, ostaviti desetak minuta da odstoji te čaj piti topao.
Nije ga preporučljivo konzumirati više od dvije šolje dnevno da ne dođe do neželjenog efekta. U slučaju da se popije više može se javiti osjetljivost kože na sunce, mogu se pojaviti problemi sa želudcem. Ne preporučuje se konzumiranje ovog čaja u periodu trudnoće i dojenja, te prije operacije niti kad se koriste lijekovi radi razrjeđivanja krvi.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica