Pretraga tekstova
Kadifica je nezahtjevna cvjetna vrsta koju možemo na više načina iskoristiti i kad se osuši
Cvjetna vrsta bez koje ne možemo zamisliti bašte i dvorišta je kadifica (Tagetes). Osim što je veoma dekorativna, ima puno korisnih osobina, odbija razne štetočine i poboljšava kvalitet zemljišta.
Dugačak je spisak štetnih organizama koji izbjegavaju mjesta gdje ona raste. Odlična je u zaštiti od krompirove zlatice, nematoda, kupusnog bijelca, lukove i mrkvine muhe, zemljišnih nematoda. Njeni grmovi potiskuju neke jake korove.
Nezahtjevna vrsta će cvjetati do prvog mraza, a jesen je period kada sakupljamo njeno sjeme. Dovoljno je otkinuti osušene cvjetne glavice i ukloniti suhe latice. U cvjetnoj čašici se nalaze mnogobrojne sjemenke koje su tanke, duguljaste, crne.
Sakupljanje obavite po sunčanom i suhom danu. Najbolje se čuva u papirnatim kesama ili u malim kartonskim kutijama na tamnom i suhom mjestu.
U toku vegetacije se formiraju veliki grmovi vegetativne mase. Kada se ciklus završi ostaje nam problem šta uraditi sa osušenim biljkama. Jedno od rješenja je da ih bacimo na kompostnu hrpu. Izuzetno velike grmove je potrebno usitniti. Na hrpi se prekriva slojem zelene ili smeđe organske materije u zavisnosti u kakvom se stanju nalazi, da li su grmovi još uvijek zeleni ili su se osušili. Dodajemo i malo prošlogodišnjeg komposta kako bi ubrzali procese razgradnje.
Grmovi se mogu iščupati ili odsjeći na površini zemlje, što je bolja opcija. Kada korijen kadifice ostane on će još dugo da ispušta korisne materije, poboljšava sastav i strukturu zemljišta, sprečava ispiranje biljnih hraniva, povećava propusnost vlage i vazduha.
Ostaci grmova se mogu zaorati, koristiti za malčiranje gredica ili ukopati u zemlju. Jagodama će blizina kadifica goditi. Kada ih zakopamo u zemlju štite živiće od napada nematoda i drugih štetočina.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Kadifica Tagetes Biljni ostaci Protiv insekata Protiv nematoda Kompostiranje Sjeme kadifice Kako uzeti sjeme
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇