Ako ste se našli u situaciji da isti cvijet kod prijateljice ljepše izgleda, možda nije do biljke. Veliku ulogu igra i prostor u kojem se nalazi, namještaj, pa čak i zavjese.
Čak i one koji nisu ljubitelji ukrasnog bilja u zatvorenom prostoru, ono zna oduševiti kada je adekvatno i s ukusom odabrano. Od velikog broja cvijetnih vrsta nije jednostavno odabrati one koje će najbolje odgovarati našem mjestu boravka i uljepšati ga.
Ako ste se našli u situaciji da isti cvijet kod prijateljice ljepše izgleda, možda nije samo do biljke. Veliku ulogu igra i prostor u kojem se nalazi, kao i sam namještaj, pa čak i zavjese.
Kako bi sami odabrali vrste koje će najbolje uspjeti u datoj sredini, s obzirom na količinu osvjetljenja, temperature i vlage, morate poznavati barem osnovne tih biljaka za navedenim faktorima. Za one koji nemaju iskustva, preporučuju se otporne vrste koje imaju male zahtjeve prema okolini, na primjer hedera, aspidistra i zeleni ljiljan. Ako počnete s njima, uspjeh bi mogao probuditi želju i za uzgojem drugih, zahtjevnijih vrsta.
Za početak biste trebali imati na umu da biljke koje potiču iz toplijih krajeva, kao na primjer fikus, traže za svoj razvoj više temperature, dok one iz hladnijih krajeva poput ciklame i hedera vole niže temperature. Biljke s bujnim rastom i cvijetom zahtijevaju više svjetlosti, a sukulente i kaktusi za razvoj trebaju vrlo malo vode.
U dobro osvijetljenim stanovima možemo uzgajati veliki broj cvjetnih kultura, kao što su filodendron, amarilis, afrička ljubičica i razne ukrasne puzavice. Stanove s manje osvjetljenja također možete ukrasiti dekorativnim cvjetnim kulturama, a u tom slučaju treba birati begoniju, heder (bršljan) anturium (flamingov cvijet) i aspidistra.
Prilikom izbora, obavezno je posvetiti pažnju veličini i namjeni prostorije, vrsti i boji namještaja, zavjesa, zidova kao i lokaciji izvora toplote.
Treba izabrati one koji će svojim izgledom najbolje odgovarati prostoru kojeg uređujemo.
Tako, na primjer, u prostoriji klasičnih linija veoma lijepo će djelovati cvijeće strogih oblika, kao dracaena, kaktusi i palme.
Namještaj u rustikalnom stilu će efektnije izgledati ako ga obogatimo prisustvom pelagonije (muškatle), nephrolepisa (ukrasne paprati) i hedere.
U formi savremenog namještaja dobro se uklapaju lisne dekorativne culture kao dracena, asplenium i sanseverija.
Također, posebnu pažnju treba posvetiti slaganju boja, koje ako je uspješno primijenjeno može dati izuzetne efekte naglašavajući određene detalje. U prostoru sa srebrenastim i rozim tonovima efektno djeluje ciklama, roza ili bijelog cvijeta, ili roza aechmea.
Osim toga mnogo bolje djeluje manji broj pravilno odabranih i postavljenih cvjetova, nego veliki broj različitih vrsta koje izazivaju dojam pretrpanosti i narušavaju izgled cijele prostorije.
S vremena na vrijeme, izgled stana možete osvježiti primjenom novog cvijeća ili buketa rezanog, što će doprinijeti da mjesto boravka postane ugodan kutak.
Izvor: "Kalendar poljoprivrednih radova"
Tagovi
Autorica