Pretraga tekstova
Pooštren je odnos prema proizvođačima iz trećih zemalja koji će se morati pridržavati istog skupa pravila kao i organski proizvođači u EU.
Novi zakonski okvir koji reguliše organsku poljoprivredu u Evropskoj Uniji stupio je na snagu od 1. januara 2022. godine. Ovaj sektor brzo raste, a ova je uredba osmišljena tako da osigura fer konkurenciju za poljoprivrednike uz sprečavanje prevara i održavanje povjerenja potrošača.
Čitav je niz rješenja koja će pomoći i olakšati funkcionisanje organskim proizvođačima, ali i dati sigurnost potrošačima. Nova pravila se prvenstveno odnose na proizvodnju, sistem kontrole, proizvođače u trećim zemljama, listu proizvoda i drugo.
Pojednostavit će zakonsku regulativu kada je u pitanju proizvodnja kroz postepeno ukidanje brojnih izuzetaka. Ono što je bitno napomenuti je da će sistem kontrole biti ojačan zahvaljujući strožim mjerama predostrožnosti i provjerama duž cijelog lanca snabdijevanja.
Novost je i da će se pooštriti odnos prema proizvođačima iz trećih zemalja koji će se morati pridržavati istog skupa pravila kao i organski proizvođači u EU.
Takođe, proširena je lista proizvoda ove vrste pa (so, pluto, pčelinji vosak, mate, lišće vinove loze, palmina srca) i sadrži dodatna pravila proizvodnje (npr. za jelene, zečeve i živinu). Za male poljoprivrednike sertifikacija će biti lakša zahvaljujući novom sistemu grupnog označavanja. Primjenjivaće se ujednačeniji pristup smanjenju rizika od slučajne kontaminacije pesticidima, a postepeno će se ukidati izuzeća za proizvodnju u razgraničenim lejama u plastenicima.
U martu 2021.godine Komisija je pokrenula organski akcioni plan za Evropsku uniju koji predviđa postizanje cilja Evropskog zelenog dogovora od 25% poljoprivrednog zemljišta pod organskom poljoprivredom do 2030. godine.
Sam plan se sastoji od 23 akcije podijeljene u tri osi. Prvom se želi stimulirati potražnju i osigurati povjerenje potrošača, drugom stimulirati konverziju i ojačati cijeli lanac vrijednosti, a posljednjom se želi pokazati da organska poljoprivreda može doprinjeti održivosti okoliša.
Treba napomenuti da je novi set pravila za ekološku poljoprivredu, odobren 2018. godine nakon dugogodišnjih pregovora između zastupnika u Europskom parlamentu i ministara poljoprivrede, osmišljen kako bi osigurao pošteno tržišno natjecanje, istodobno spriječio prijevare i održao povjerenje potrošača u sektor koji se brzo mijenja i raste.
Nova je uredba prvotno trebala stupiti na snagu 1. siječnja 2021., ali je zbog pandemije dogovorena odgoda do 1. siječnja 2022.
Tagovi
Organska poljoprivreda Pravila Uredba Palmina srca
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)