Pretraga tekstova
U četvrtak veče očekuje se naoblačenje koje u noćnim satima donijeti slabu kišu, a u petak usloviti jače zahlađenje s kišom u svim predjelima
S obzirom na visoke dnevne temperature i nedostatak vlage u zemljištu, agrometeorolozi savjetuju poljoprivrednim proizvođačima da gdje god je moguće navodnjavaju parcele rano ujutro i kasno uveče.
"Biljkama iz proljetne sjetve, koje se nalaze na kraju vegetativne i na početku generativne faze, potrebne su nove padavine kako bi imale bolje uslove za dalji razvoj", navodi se u sedmodnevnom biltenu agrometeorologa Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.
Ističe se kako su vremenski uslovi prošle sedmice bili povoljni za početak žetve ozime pšenice te da trenutni uslovi u proizvodnji praćeni visokom temperaturom pogoduju razvoju insekata štetočina.
U zasadima bresaka i šljiva u toku je polaganje jaja i početak piljenja larvi druge generacije breskvinog (šljivinog) smotavca, dok se u zasadima jabuke odvija piljenje larvi prve generacije jabukinog smotavca.
Prepoznajte simptome napada najčešćih štetočina i bolesti na voćkama
Utvrđeno je i prisustvo svih razvojnih stadijuma obične kruškine buhe kod koje je u toku početak leta imaga i polaganje jaja treće ljetne generacije ove štetočine.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske u četvrtak veče očekuje se naoblačenje koje u noćnim satima donijeti slabu kišu, a u petak usloviti jače zahlađenje s kišom u svim predjelima.
Prognozni modeli za sada, pokazuju da će u drugom dijelu sedmice doći do zahlađenja s maksimalnom temperaturom zrakaod 20 do 25 stepeni Celzijusa.
Tagovi
Vrijeme Prognoza Navodnjavanje Štetočine Zahlađenje
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!