Ukusni aperitiv poslije kojeg nema osjećaja mučnine, glavobolje ili slabosti. U pripremi je najbolje koristiti lozovaču i lipov ili bagremov med
Jedno od najstarijih pića koje se konzumira i danas jeste medovača ili medica. Ovaj liker od rakije i meda je svoju popularnost stekao i zbog svoje ljekovitosti, pod uslovom da se umjereno konzumira. Za pripremu se koristi rakija šljivovica, kajsijevača, dunjevača ili viljamovka, a najbolja je lozovača jer nema mirisa. Sadržaj alkohola je oko 35 posto. Više alkohola daje prejako piće i gubi se okus likera. Od meda najbolji je lipov ili bagremov. Med iz crnogoričnih šuma treba izbjegavati, jer ove vrste daju gorčinu gotovom proizvodu.
Pčelinji proizvod daje ovom piću niz pozitivnih osobina. Kako se ne obrađuje na visokim temperaturama, med zadržava svoju ljekovitost. Konzumiranje pomaže oporavku tijela poslije teškog fizičkog napora ili prehlade, povećava izdržljivost.
Naručito pozitivno djeluje na digestivni trakt jer sprečava nastanak upalnih procesa u njemu. Pozitivno djeluje na apetit i varenje. Reguliše rad endokrinog sistema i poboljšava cirkulaciju. Djeluje protiv virusa i bakterija.
Zanimljivo je da poslije pijenja medovače nema osjećaja mučnine, glavobolje ili slabosti. Ipak, oprez je potreban jer povećava krvni pritisak. Njen kvalitet zavisi od kvaliteta upotrijebljenih rakije i meda. Preporučuje se da se poslužuje topla.
Postoje mnogobrojni recepti za pripremu, a za sve je zajedničko da su jednostavni. Glavni sastojci su med i rakija, a mogu se dodavati limun, đumbir, razno ljekovito i začinsko bilje i slično.
Za pripremu po ovom receptu neophodno je: 1 l šljivovice, 400 ml flaširane ili destilovane vode, 300 g meda. U rakiju dodamo med i promiješamo, a zatim dodamo vodu. Rastvor se prelije u staklene tegle koje dobro zatvorimo i ostavimo na tamnom mjestu sljedećih jedan do dva mjeseca. Redovno se treba mućkati, jer će se tako med rastopiti.
Nakon toga sadržaj se profiltrira i prelije u staklene boce. Jačina pića zavisi od sadržaja alkohola u rakiji i dodate količine vode.
Po ovom receptu dobivamo piće koje ima aromu na limun, a ako se koristi i sok, blago kiselkasti okus. Za pripremu će vam biti potrebni: 1 l 40-postotne rakije, 300 do 400 g meda, korica jednog limuna i 0,1 do 0,3 l vode.
Rakiju zagrijati do maksimalno 40ºC i dodati joj med. Miješati dvije do tri minute kako bi se rastvorio. Preliti u staklenu teglu, dodati koricu i po želji sok limuna, zatvoriti i povremeno promućkati sljedeće dvije sedmice. Nakon toga se profiltrira i prelije u boce. Najbolje je da odstoji oko mjesec dana prije konzumacije. Pored korice limuna možemo dodati i pet do šest listova mente.
Biće nam potrebno 3,5 l lozovače 45-postotne, 3 dl bijelog vina, 3 dl flaširane vode, 2 kg meda, štapić vanilije.
Sve se pomiješa u loncu i zagrije do maksimalno 40ºC kako bi se med rastopio. Miješa se nekoliko minuta i zatim prelije u staklene tegle. Kako bi se poboljšao okus, možemo u svaku teglu dodati komadić štapića vanilije ili neki od začina (nana, menta, đumbir) i dobro zatvorimo. Ostavi se sljedeće tri sedmice. Poželjno je da se sadržaj protrese, jer dolazi do taloženja meda. Na kraju tog perioda med je razložen, potrebno je procijediti kroz filter papir ili gazu i preliti u boce koje dobro zatvorimo.
Tagovi
Autorica