Pretraga tekstova
Ni ove godine nije iznevjerila voćare. Da li bi ova zimska sorta trebalo više da se sadi?
Greni Smit jedna je od najpopularnijih sorti jabuka, naročito zbog svoje rodnosti. Imajući u vidu da ima sočno meso sa kiselkastim okusom, nisu svi potrošači spremni da je konzumiraju. Odlična je za čuvanje u hladnjačama, potrošnju u svježem stanju, kao i za kuhanje, odnosno, pravljenje soka i rakije.
Plodovi su krupni, i do 250 grama, boje kao trava. Bere se u prvoj polovini oktobra, s tim što se posljednjih godina počinje brati i u drugoj polovini septembra, a sve zbog vrućih ljeta, odnosno, klimatskih promjena. Dužim stajanjem na granama dobija sve više šećera, a plodovi počinju da žute. Ono što najviše ide u korist ovoj sorti jeste činjenica da su naši voćari naučili na nju, a sve više i potrošači, kao i njena specifičnost po pitanju okusa mesa i mogućnost dužeg čuvanja u hladnjačama.
Nove sorte koje se sve više gaje u Evropi teže nalaze primjenu u našim voćnjacima, ali ne zbog manjka kvaliteta, već najviše zbog navika domaćih potrošača. Novi zasadi koji se podižu ipak najviše imaju sorte Ajdared i Greni Smit. Interesantni su podaci pojedinih tržnih centara koji pokazuju da se ova zelena voćka, više prodaje na području Federacije BiH, nego u Republici Srpskoj.
Ipak, najveće površine pod ovom sortom su na području Gradiške.
Inače, sorta postiže dobru otpornost na čađavu krastavost i pepelnicu, a najviše se gaji na podlogama M 6 i MM 106 jer je bujna i pupoljke, osim na naboritim grančicama, može da obrazuje i na dužim rodnim granama. U posljednje vrijeme, upravo zbog povećane bujnosti, sadi se i klon ove sorte, Greni Smit spur. Dobar je oprašivač Ajdaredu, Glosteru, Zlatnom delišesu s kojima se najčešće i sadi po voćnjacima.
Osjetljiva je na scald ili posmeđenje plodova u periodu skladištenja kada se na pokožici pojavljuju sitne, smeđe pjege, koje vremenom postaju veće. Ishrana kalcijumom u velikoj mjeri spriječava posmeđenje jabuka. Takođe je osjetljiva na krvavu vaš jabuke do koje dolazi zbog pretjeranog đubrenja azotnim đubrivima.
Zahvalna je što se tiče ljetnje rezidbe, a sa zimskom treba početi kada opadne list, jer dugo zna da ostane na stablu zbog kasnijeg završetka vegetacije. To znači da na stablima sorte Greni Smit duže traje diferencijacija rodnog pupa za narednu godinu. Grane rastu pod oštrim uglom i najveći dio cvjetnih pupoljaka formiraju na krajevima grana zbog čega je, kod ove sorte, najbolje raditi dugu rezidbu.
Tagovi
Greni Smit Duga rezidba Naborite grančice Diferencijacija pupa Ajdared Scald Posmeđenje plodova
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Eutanazirali 1,38 milijuna nesilica zbog ptičje gripe
U Poljskoj je ptičja gripa izbila na velikoj farmi u Donjoj Šleskoj. Više od 1,38 milijuna kokoši nesilica moralo je biti eutanazirano. U vrlo kratkom vremenu, broj pera...