Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Šteta od nevremena
  • 02.08.2023. 10:30

Zašto isplata pomoći od 1.000 KM/ha voćarima u RS nije dobro rješenje?

Ponovo pomoć velikima, "preko leđa" malih proizvođača? Pomoć će dobiti i oni koji jesu i oni koji nisu imali štetu od grada!

Zašto isplata pomoći od 1.000 KM/ha voćarima u RS nije dobro rješenje?
Foto: Bojan Kecman
  • 164
  • 40
  • 0

Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske odlučilo je da se proizvođačima voća pogođenim ledom i snažnim vjetrovima isplati do 1.000 KM pomoći po jednom hektaru. U Udruženju voćara RS ogorčeni su zbog ovakve odluke.

Prema izmijenjenom pravilniku o podsticajima, pravo na vanrednu pomoć imaće voćari koji su proizveli i prodali voće i ostvarili pravo na podsticajna sredstva u 2022. godini.

Iduće godine drugi dio pomoći

Riječ je o površinama koje su registrovane kao obradive i na kojima je obavljana proizvodnja voća, kao način registrovanja poljoprivrednog zemljišta u RPG-u 2023. godine. U narednoj godini, po svemu sudeći, drugi dio pomoći biće isplaćen na osnovu proizvedenih i prodatih količina voća.

Pravo na pomoć do 1.000 KM/ha voćnog zasada upisanog u registar imaće proizvođači jabuka, krušaka, breskvi, nektarina, šljiva, trešanja, višanja, jagoda, kupina, malina i grožđa.

Maksimalan iznos koju može dobiti nekomercijalno gazdinstvo je 50.000 KM, komercijalno 100.000 KM i 200.000 KM za preduzetnike i pravna lica.

Sporan iznos za velike voćare

Upravo je ova stavka za preduzetnike i pravna lica sporna jer je budžetom ministarstva u 2023. godini, za voćare predviđeno četiri miliona maraka.

"S ministarstvom je dogovoreno da se prvi dio pomoći od dva miliona isplati ovih dana, a drugi dio na proljeće naredne godine. Mi smo tražili da se pomoć daje ne po hektaru, već po kilogramu proizvedenog i prodatog voća u prošloj godini, za šta ministarstvo ima podatke", kaže Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.

Kako pojašnjava, na taj način bi manji i srednji proizvođači mogli da dobiju značajniju pomoć. Međutim, ovakvom raspodjelom po hektaru, prema kojoj će pomoć dobiti i oni koji su imali i oni koji nisu imali štetu od grada, kako ocjenjuje, nije dobra i nisu zadovoljni.

"Veći dio od ova dva miliona otići će u ruke velikim voćarima kojih nema ni deset. A na proljeće naredne godine, od preostala dva miliona, opet će veći dio ići velikim jer će se pomoć obračunati po kilogramu proizvedenog voća u 2023. godini. Pošto je nas manje led skoro uništio, veliki će, na osnovu količina voća, dobiti najveći dio pomoći", precizira Dojčinović.

Biće niska otkupna cijena

Drugi problem za voćare biće sigurno i mala otkupna cijena voća koje ostane na stablima jer otkupljivači nisu preradili veliki dio industrijskog voća iz prošle godine. Takođe, najbolje će proći uzgajivači jabuka koja je, barem u sjeverozapadnom dijelu, jedina voćna vrsta koja je izbjegla kasne proljećne mrazeve.

U Udruženju voćara navode kako nema odgovora od Ministarstva i Vlade RS o tome da se vide načini stimulisanja otkupljivača da preuzmu ovogodišnji rod voća od domaćih proizvođača koji, u većoj mjeri, neće biti dobar ne samo zbog oštećenja od grada, već i bolesti koje su napale veći dio zasada, a protiv kojih nisu mogli na vrijeme biti obavljani tretmani, zbog čestih kiša i visoke vlažnosti. Zahtjev za podsticajna sredstva za vanrednu pomoć zbog nevremena voćari će moći da podnesu najkasnije do 31. avgusta ove godine. 


Tagovi

Udruženje voćara RS Dragoja Dojčinović Šteta od grada Prerađivači Otkupna cijena Voćni zasadi


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.