Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Retrovegetacija
  • 14.09.2024. 09:00

Voćke ponovo cvjetaju, evo preporuka šta uraditi u takvim zasadima

Situacija je kompleksna. Ako tokom miholjskog ljeta temperature budu natprosječno visoke, doći će do iscrpljivanja biljaka.

Foto: Bojan Kecman
  • 131
  • 17
  • 0

Dug period, odnosno, toplotni talasi praćeni visokim temperaturnim vrijednostima, doveli su do novog listanja i cvjetanja pojedinih voćnih vrsta. Najviše je izraženo na kruškama, šljivama, višnjama i trešnjama.

Do listanja i cvjetanja dolazi na stablima sa kojih je u velikoj mjeri opalo lišće. Voćke su "prevarene" jer su temperature bile visoke, nije bilo dovoljno kiša i vlage.

Poranila retrovegetacija

Situacija je bila slična prošle i prethodnih godina, ali je do retrovegetacije dolazilo u novembru i decembru, ne u avgustu i početkom septembra. Ponovo se pokazalo da je od velike važnosti da se na stablima zadrži lišće do početka perioda praćenog nižim temperaturama jer se na taj način spriječava ponovno kretanje vegetacije. To se omogućava redovnom zaštitom, odnosno, prskanjem protiv biljnih bolesti.

Voćke su "prevarene"

Na šljivama se, ako se ne tretiraju stabla, pojavljuje rđa i šupljikavost lista. Bez obzira što je bilo roda u većini područja, ova bolest dovodi do opadanja listova prije i poslije berbe. Efekat je ove godine bio jači zbog suše pa su se stabla odbacivanjem lišća borila da zadrže plod do zrenja.

Slično je i na kruškama jer se, ako se ne tretiraju, pojave čađava krastavost i siva pjegavost, koje takođe dovode do ranijeg opadanja listova sa stabala. Mnogi voćari nisu štitili stabla koja su, nakon berbe, još brže odbacivala preostale, zaražene listove.

Prihraniti stabla

Situacija je kompleksna. Ako tokom miholjskog ljeta temperature budu natprosječno visoke, sigurno će se nastaviti listanje i cvjetanje koštičavog i jabučastog voća što će dovesti do iscrpljivanja biljaka, manjeg roda u narednoj vegetaciji, ali i mogućnosti izmrzavanja plodova i grančica tokom zimskog perioda. Interesantno je da meteorolozi pominju mogućnost da, tokom zime, dođe do jačih prodora hladnijeg vazduha.

Rezidba nije preporučljiva

Voćarima se preporučuje da u zasadima, u kojima je došlo do defolijacije, od druge polovine oktobra počnu sa primjenom mineralnih đubriva i stajnjaka, kako bi prihranili stabla i omogućili hranu za narednu godinu, te listanje i cvjetanje pupoljaka koji neće krenuti do nove vegetacije.

Može se izvršiti i folijarno tretiranje stabala fosforom i kaljumom. Rezidba poslije berbe se ne preporučuje jer će samo ubrzati retrovegetaciju.  


Fotoprilog


Tagovi

Retrovegetacija voćaka Listanje voća Cvjetanje voća Rđa šljiva Šupljikavost lišća Miholjsko ljeto Siva pjegavost krušaka


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.