Proizvodnja etilena ne može se zaustaviti, međutim, može se usporiti. U tome pomaže tehnologija koja dolazi iz Poljske - "Harvista".
Poznato je da jabuke, kruške i šljive proizvode etilen (C2H4), međutim, ukoliko on dolazi izvana, utiče na osjetljive vrste. One brže sazrijevaju, odnosno, ubrzava se disanje biljaka, a to dovodi do gubitka čvrstine ploda, pojave masnoće na kori, promjeni boje, pojavi parazitskih oboljenja i tako dalje.
Proizvodnja etilena se ne može zaustaviti, međutim, može se usporiti. To se postiže:
"Ranu proizvodnju etilena izaziva i stres koje biljke pretrpe tokom grada ili suše. Zbog toga su veoma važne protivgradne mreže, kao i navodnjavanje. Ukoliko se one ne koriste, može biti problema kod čuvanja i skladištenja voća", rekao je na "Savjetovanju o savremenoj proizvodnji voća", u Novom Sadu Pryzemislaw Badowski iz kompanije "Agrofresh" iz Poljske.
Idealno vrijeme za berbu voća je prije intenzivne proizvodnje etilena, a to zavisi od vrste voća. Ukoliko se to ispoštuje, i životni vijek u hladnjači je duži. Tako se jonagold, crveni delišes i zlatni delišes beru u isto vrijeme, odnosno tokom septembra. Braeburn, fuji i granny smith beru se tokom oktobra. Međutim, i ovo je promjenjivo u odnosu na region i klimatske promjene.
Kompanija iz Poljske pronašla je rješenje u vidu tehnologije "Harvista", koje ciljano odlaže berbu. Tajna je u formuli C2H6. Ona usporava razvoj škroba, odlaže sazrijevanje, čuva gustinu ploda, kiseline i slično. Optimalni period berbe je duži, a u isto vrijeme nastavlja se rast ploda. Voće ima bolju boju, a i kvalitet je poboljšan.
"Ovu tehnologiju koristimo u SAD i Kanadi, primjenjujući je iz aviona i helikoptera, uz 100 litara vode po hektaru. U Evropi i Turskoj je na probi i koristimo atomizere", rekao je Badowski i dodao da je važna kontrola kvaliteta plodova u svim fazama, jer je cilj prodati voće po što većoj cijeni.
Foto: Bigstockphoto/bezfous Aleksandra Kekić
Tagovi
Autorica