Pretraga tekstova
Najveće štete nanose u mladim zasadima voća kada uslijed oštećenja može doći do sušenja tek zasađenih stabala.
U zasadima voća primijećena je aktivnost glodara, upozoreno je u ovosedmičnom agrobiltenu RHMZ-a. Iako je njihova brojnost za sada manja, posebnu pažnju bi ipak trebali obratiti u tek zasnovanim voćnjacima.
Vlasnici zasada koštičavog voća vizelnim pregledom trebali bi provjeriti aktivnost poljskih glodara, poljskog miša, Apodemus sylvaticus, i poljske voluharice, Microtus arvalis.
Poljski glodari ishranom oštećuju korijenov vrat i glavne žile voćaka, navode iz PIS-a. Najveće štete nanose u mladim zasadima voća kada uslijed oštećenja može doći do sušenja tek zasađenih stabala.
Kako smo ranije pisali, voluharice su najštetniji poljski glodari i pogoduju, a vlažne i kišovite jeseni i zime ne odgovaraju njihovoj populaciji. U godinama kada su zime i proljeća blagi i suhi, razmnožavaju se u velikom broju. Velike štete prave i na lucerištima i djetelištima.
"Proizvođačima preporučujemo da obiđu svoje zasade i obave pregled na prisustvo aktivnih rupa. Prag štetnosti za poljskog miša je 10-50 aktivnih rupa po hektaru, a za poljsku voluharicu 10-500 aktivnih rupa po hektaru (II kategorija brojnosti)."
Ukoliko se utvrdi brojnost na nivou praga štetnosti, preporučuje se primjena rodenticida u vidu gotovih mamaka na bazi cink-fosfida u količini 5-10 gr po aktivnoj rupi.
Nakon postavljanja gotovih mamaka u aktivne rupe glodara obavezno iste treba zatrpati u cilju sprječavanja trovanja domaćih životinja, divljači i ptica.
Tagovi
Poljski glodari Poljski miš Poljska voluharica Zaštita zasada Zaštita od glodara Rodenticid
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!