Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita lijeske
  • 16.08.2017. 10:00

Pepelnica lijeske - simptomi i suzbijanje

Ukoliko se suzbijanje pepelnice ne obavi u prvim fazama pojave bolesti, može doći do potpune defolijacije - ogoljenosti lijeske.

Foto: Hans/Pixabay
  • 2.080
  • 77
  • 0

Pepelnica lijeske (Phyllactinia guttatase) česta je i ekonomski značajna bolest ove voćne kulture. Simptome je moguće uočiti u julu i augustu.

Na naličju lista pojavljuje se brašnasta sivo bijela micelija, koju predstavljaju konidije i konidiofore gljive. Kako bolest napreduje, zaraženi listovi mijenjaju boju - prvo u žutu, a kasnije postaju smećkasti. Na samom kraju, opadaju. Gljiva obrazuje hife, koje ulaze u međućelijski prostor lista i obrazuje endofitnu miceliju.

Ukoliko se suzbijanje ne obavi u prvim fazama pojave bolesti, može doći do potpune defolijacije - ogoljenosti lijeske.

"Kemijsko tretiranje se može obavljati fungicidima na bazi sumpora, penkonazola ili trifloksistrobina. Tretmane je potrebno uraditi pri prvom uočavanju simptoma bolesti. Od mehaničkih mjera suzbijanja važno je uništavanje otpalog lišća u jesen, plitkim zaoravanjem sa 40 kg/ha uree, pošto parazit prezimljava u tom otpalom lišću", piše za PSSS stručnjak Dušan Stojanović.

Foto: Hans/Pixabay


Povezana biljna vrsta

Lješnjak

Lješnjak

Sinonim: Lijeska | Engleski naziv: Hazel | Latinski naziv: Corylus avellana L.

Lijeska je sredozemna kultura i izrazito heliofitna biljka. Vrlo je neobična voćka jer za razliku od drugih vrsta koje cvatu u proljeće, ona cvate zimi i to od decembra do marta.... Više [+]

Tagovi

Lijeska Simptomi Suzbijanje Pepelnica Oboljenje


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U nekim hladnijim krajevima BiH se još sije krompir...