Pretraga tekstova
Cijena ne bi trebala biti ispod pet, šest maraka po kilogramu. Ni ona, nije zadovoljavajuća, ali bi spasila malinare od minusa.
Rod maline će ovo godine biti manji za oko 40 posto u odnosu na lani, pokazuje stanje malinjaka na području Podrinja. Proizvođače, osim desetkovanih nasada muči i neizvjesnost u vezi s otkupnom cijenom. Prve najave pokazuju da bi se "crveno zlato" moglo vratiti na cijenu nižu od one prije deset godina, što bi za mnoge značilo - krčenje malinjaka.
Na imanju Ivana Stojanovića berba je počela prošle sedmice. Stanje, kako je rekao za Agroklub, nije sjajno. Nakon prošlosedmičnih vrelina došlo je do sušenje malinjaka.
"Danas obavljamo treću berbu. Do sada sam primijetio da je oko 25 posto manje roda nego prošle godine. Teško je prognozirati koliko će biti sušenja, dosta je bilo vlage i dva tri toplotna dana, faktički je došlo do kuhanja žile, nije moglo odjednom da ispari", kaže Stojanović i uz nadu da ipak nije upravu dodaje kako očekuje da će rod biti dosta manji nego lani.
"Najmanje 35 do 40 posto manje roda će biti. Situaciju bi mogli popraviti samo novi nasadi što su tek došli na berbu", ističe predsjednik Upravnog odbora Udruženja "Vilamet" koje okuplja malinare s područja opština Bratunac, Milići i Srebrenica.
Osim borbe s vremenskim (ne)prilikama, na ruku proizvođačima ne idu ni prve najave ovogodišnje otkupne cijene, koje pokazuju da bi ona mogle pasti na 2,80 do tri marke po kilogramu. Time, se ne bi mogli pokriti ni troškovi dnevnica za berače.
"Tu nema nikakve isplativosti. Ljudi razmišljaju kako angažirati radnike, znači samo za dnevnice je sve rađeno. Prije 10 godina je bila 3,30 KM. Pa ko to može izdržati, samo onaj ko ima penziju, a nije obolio, pa da malo dopuni budžet. Ostali će morati nešto drugo raditi jer od ovog nema ništa", navodi naš sagovornik.
Prema njegovom mišljenju, cijena ne bi trebala da bude ispod pet, šest maraka po kilogramu. Ni ona, kako kaže, nije zadovoljavajuća, ali će spasiti malinare od minusa. Mnogo je i onih koji nisu naplatili ni prošlogodišnji rod, pa se pitaju s kojim elanom da rade.
"Prošle godine su Ukrajina i Poljska dale pošto-zašto Evropi, a naši nisu mogli da se uklope. Evropljani su se plašili inflacije, uzimali su jeftinije, a ranije se gledao kvalitet", kaže Stojanović dodavši kako je naša malina kao i iz Srbije, Kosova i Crne Gore po kvalitetu dosta bolja.
Navodi i kako nije siguran ko može ovdašnjim malinama parirati jer imaju mnogo soka i šećera, nemaju fleka.
"Probao sam Talijanske i Poljske, to je kao drvo da jedeš, niti je sočna niti ukusna", zaključuje ovaj proizvođač uz nadu da će se situacija ove godine ipak popraviti i da se dosadašnje najave cijena neće ostvariti.
Tagovi
Berba malina Cijena malina Ivan Stojanović Podrinje Vilamet Otkup maline
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.