Nakon problema sa otkupom i niskom ovogodišnjom cijenom, brojni malinari našli su se u problemu i početkom ove zime.
U većini malinjaka u nižim krajevima nije došlo do opadanja listova. Što je još gore, neki pupoljci su nabubrili i procvjetali.
Razlozi su u toplom ljetu, naročito drugom dijelu, i toploj jeseni, pa se u svim malinjacima u kojima su se primjenjivali tretmani zaštitnim sredstvima, list zadržao na stabljikama.
Visoke temperature dovele su do toga da su biljke prevarene i došlo je do novog listanja malina. U narednim danima potrebno je zahlađenje jer i toplo vrijeme posljednjih dana im ne pogoduje i može samo dovesti do većih problema, odnosno, pojačanog listanja, pa i cvjetanja biljaka.
Minusi su neophodni za brže opadanje listova i prelazak malina u fazu mirovanja. Stanje je bolje u višim planinskim predjelima u kojima su minusi, pogotovo u jutarnjim časovima, bili izraženiji pa su u većini zasada listovi opali.
Trenutno se u zasadima ove voćke vrši rezidba suvišnih mladara, koji su dali rod, i vezivanje mladih stabljika na posljednju žicu. Najbolje je ostaviti od šest do osam mladara po dužnom metru kako tokom vegetacije ne bi dolazilo do nakupljanja vlage između biljaka i povoljnih uslova za jači napad biljnih bolesti.
Posljednjih godina to se pokazalo kao dobar način rada jer zbog nedostatka snijega ili vrlo malo dana sa dubokim snijegom i niskim temperaturama, nema potrebe ostavljati biljke da leže na zemlji tokom zimskih mjeseci. Isto tako, manjak dana sa izuzetno niskim temperaturama, rijetko dovodi do smrzavanja pupoljaka u gornjim zonama.
Lijepe dane trebalo bi iskoristiti i za prihranu malina stajnjakom ili organskim peletiranim stajnjakom, kao i mineralnim đubrivom, kako bi se stvorio dobar potencijal za narednu godinu. U slučaju da se to ne može obaviti, isti posao može da se uradi i u proljeće naredne godine, prije otvaranja pupoljaka.
Po hektaru je potrebno od 500 do 700 kilograma mineralnih đubriva, sa više fosfora i kalijuma. Pola se daje u jesen, druga polovina u proljeće.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor