Sve odstranjene izdanke iz zasada kupine, treba iznijeti na pogodno mjesto i uništiti.
Kupina je kultura, čiji izdanci su sposobni da rode tek u drugoj godini od trenutka sadnje. Treba ih orezati odmah nakon berbe da bi se uklonili "mrtvi" izdanci. Postupak je neophodan kako bi se spriječilo stvaranje većeg broja starih izbojaka koji mogu da ometaju rast novih, a izvor su prouzrokovača bolesti i štetočina. Ovom postupku su podvrgnute sve sorte kupina - bez bodlji, sa bodljama, puzave, žbunaste i druge. Ovo je način uklanjanja viška izdanaka odmah nakon plodonošenja, kao i otklanjanja slabih grančica.
Već u oktobru može da se pristupi jesenjoj rezidbi kupine. Od izdanaka koji su na raspolaganju odaberu se dva-tri najduža i najbujnija jednogodišnja poslije prve godine i tri-četiri u kasnijim godinama. Prvo se uspravi i presiječe na visini 20 do 40 cm iznad posljednje, treće žice. Tako se postupa i sa ostalim izbojcima i ujedno formira špalir na visini od oko dva do 2,2 m. Bočne grane se skraćuju na tri pupoljka, odnosno na 20 do 25 cm ili nešto duže ako su pupoljci međusobno više udaljeni.
Pravilnom rezidbom kupine do visokog prinosa i kvalitetnog roda
Ostale ukloniti do osnove i iznijeti iz zasada. Ako su izdanci obrazovali veliki broj bočnih grana sa kratkim međusobnim rastojanjem, pa to prijeti velikim opterećenjem rodom, onda se vrši prorjeđivanje bočnih grana do osnove, tako da na svakih 10 cm dužine ostane naizmjenično po jedna bočna grana. Suviše niske prijevremene grančice uklanjaju se do osnove. Time se izbjegavaju i prevelika gustina i zasjenjenost, što direktno utiče na visinu prinosa i kvalitet plodova.
Uklanjanje dvogodišnjih izdanaka kupine vrši se do osnove, čim se obavi posljednja berba, što je veoma važna preventivna zaštitna mjera, jer se na taj način znatno smanjuje opasnost od napada i šteta koje kupini nanose prouzrokovači bolesti i štetočine. Sve odstranjene izbojke iz zasada kupine, treba iznijeti na pogodno mjesto i uništiti.
Vezivanje orezanih izdanaka kupine vrši se, kao i kod maline, PVC plastičnim vezivom ili specijalnim plastičnim kopčama. Svaki ostavljeni se vezuje za svaku žicu, odnosno na tri mjesta. Pri tom treba paziti da se suviše ne steže niti da veza bude labava pa da izdanak klizi po žici. Pri vezivanju nastojati da se tri ili četiri ostavljena lepezasto rasporede po žici.
Nakon izvođenja jesenjih radova, špalir ili žbun može da se ostavi da prezimi. U periodu prestanka hladnog vremena potrebno je izvršiti pregled i provjeriti biljku na smrznute ili pocrnjele izdanke. Ako se pronađu, mora se otkloniti dio ili cijeli.
Iz tog razloga pri jesenjoj rezidbi kupine ostavi se obično četiri izbojka lepezasto raspoređena po žici, ukoliko formiramo špalirski sistem gajenja. I u rano proljeće, prije početka vegetacije, može da se vrši orezivanje ostavljenih izdanaka, koje se sastoji od skraćivanja njihovih vrhova i postranih prijevremenih grančica na odgovarajuću dužinu.
Pri gajenju kupine u obliku žbunova, dobija se manji prinos po jedinici površine, a za održavanje zasada potrebno je dosta ručnog rada.
Tagovi
Autor