Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ključni korak
  • 23.11.2024. 09:00

Kojim preparatima obaviti jesenje prskanje maline, pogodni i za organsku proizvodnju?

Tretman nije rezervisan samo za malinu - preporučuje se i za kupinu i borovnicu. Na taj način osiguravate da sve biljke uđu u zimu bez opasnosti od bolesti.

Foto: Shutterstock/tanitost
  • 226
  • 52
  • 1

Nakon završetka sezonskih radova na malinama, poput čišćenja i sječenja starih i bolesnih izdanaka, izuzetno je važno obaviti jesenje prskanje. Ovaj tretman ima ključnu ulogu u zaštiti biljaka od prezimljavajućih bolesti i štetočina, čime se osigurava zdrav start za narednu vegetacijsku sezonu.

Preporučuje se upotreba preparata na bazi bakra i sumpora. Pripravci su pogodni i za organsku proizvodnju, a tretman treba obaviti nakon opadanja lišća, uz pažljivo prekrivanje biljaka i okolnog tla.

Kombinacija za optimalnu zaštitu

Kombinacija bakra i sumpora pruža snažnu zaštitu protiv gljivičnih oboljenja i bakterijskih infekcija. Bakreni preparati djeluju kao baktericidi i fungicidi, dok sumpor dodatno doprinosi suzbijanju gljivica i parazitskih insekata.

Od bakrenih preparata, preporučuje se aktivna materija bakrov oksihlorid ili bakar-hidroksid, u koncentraciji 0,3 - 0,5 posto rastvora, odnosno 30 - 50 g sredstva na 10 litara vode. Ovi preparati su prihvaćeni u organskoj proizvodnji i bezopasni za okoliš kada se koriste prema uputama proizvođača.

 Prskanje se obavlja nakon opadanja lišća (Foto: Shutterstock/vvoe)

Kada je riječ o sumpornim preparatima, za ovu namjenu se koristi aktivna materija elementarni sumpor u preporučenoj koncentraciji 0,2 - 0,3 posto rastvora, odnosno 20 - 30 g sredstva na 10 litara vode. Sumpor dodatno pomaže i u kontroli grinje, koje su čest problem u zasadima maline, kupine i borovnice.

Prskanje se obavlja nakon opadanja lišća, ali prije nego što temperature padnu ispod 5°C. Sredstvo treba ravnomjerno nanijeti na izdanke, grane i tlo oko biljke. Navedeni pripravci su dozvoljeni u organskoj proizvodnji, što ih čini idealnim izborom za proizvođače koji žele izbjegavati sintetičke hemikalije.

Primjena na druge kulture

Ovaj tretman nije rezervisan samo za malinu - preporučuje se i za kupinu i borovnicu. Na taj način osiguravate da sve biljke iz vašeg zasada uđu u zimu bez opasnosti od bolesti koje bi mogle ugroziti njihov razvoj u narednoj sezoni.

Pravilno obavljeno jesenje prskanje značajno smanjuje rizik od infekcija i doprinosi vitalnosti biljaka, pružajući odličnu osnovu za uspješnu berbu narednog ljeta.

Jesenje prskanje maline, kupine i borovnice obavlja se u periodu nakon što biljke završe vegetaciju i opadne većina lišća, ali prije nego što temperature padnu ispod 5 °C. Ovo je posljednji trenutak kada se tretman može efikasno obaviti, jer niže temperature smanjuju djelotvornost preparata, a prskanje na zaleđenim biljkama može oštetiti tkivo.

Idealne temperature za prskanje

Optimalne temperature za provođenje tretmana su od 8 °C do 15 °C. Prskanje se ne preporučuje ako je temperatura ispod 5 stepeni.

Tretman treba obaviti tokom suhog dana, kada nema kiše ni jakog vjetra, kako bi se osigurala pravilna adsorpcija preparata na biljne površine.

Pridržavanjem ovih vremenskih uslova osiguravate maksimalnu efikasnost tretmana i zaštitu biljaka tokom zimskog perioda.


Tagovi

Jesenje prskanje Zaštita maline Preparati na bazi bakra Sumporni preparati Organska proizvodnja Kupina i borovnica Prskanje biljaka Zaštita od bolesti Gljivične bolesti Idealne temperature za prskanje


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povraća, plastenička i organska proizvodnja.