Ekonomski najznačanije oboljenje jabuke je čađava pjegavost lista i krastavost plodova čiji je prouzrokovač Venturia inaequalis. Simptomi ove bolesti se mogu uočiti najprije na donjem lišću u vidu tamnozelenih pjega koje kasnije postaju mrke
Padavine na samom početku vegetacionog perioda u zasadima jabuke, uz prisustvo infekcionog potencijala i osjetljive biljke, mogu dovesti do stvaranja povoljnih uslova za ostvarivanje infekcije prouzrokovača bolesti čađave pjegavosti lista i krastavosti plodova, kao i pepelnice jabuke.
Zasadi jabuke se nalaze u različitim fazama razvoja cvijetnih pupoljaka, pa se proizvođačima savjetuje praćenje vremenske prognoze i primjena nekih od registrovanih fungicida na bazi kaptana, dodina, ditianona ili cirama.
"Ekonomski najznačajnije oboljenje jabuke je čađava pjegavost lista i krastavost plodova čiji je prouzrokovač Venturia inaequalis. Simptomi ove bolesti se mogu uočiti najprije na donjem lišću u vidu tamnozelenih pjega koje kasnije postaju mrke", upozoravaju iz PSS Leskovac.
Cvijetna drška može biti zaražena još u fenofazi zeleni buketići pri čemu se cvijetni dijelovi suše i opadaju.
"Plodovi mogu biti zaraženi od momenta zametanja, pa sve do berbe, a simptomi koji se na njima uočavaju su u vidu krupnih, mrkih pjega koje kasnije prelaze u kraste. Plod puca i gubi tržišnu vrijednost. Patogen prezimljava u opalom lišću, a otpornost lista prema infekciji raste sa njegovim starenjem, pa je samo mlado lišće osjetljivo."
Pored pomenutog oboljenja, u povoljnim uslovima, a naročito osjetljive sorte, napada i pepelnica jabuke čiji je prouzrokovač Podosphaera leucotricha koji ostvaruje infekciju na lišću, mladarima, cvjetovima i plodovima. Simptomi se uočavaju u vidu karakteristične brašnaste prevlake.
"Patogen prezimljava u terminalnim pupoljcima zaraženim prethodne vegetacione sezone. Narednog proljeća zaraženi pupoljci počinju sa razvojem dajući sistemično zaražene bijele mladare na kojima patogen obilno sporuliše."
Prve sekundarne infekcije u našim agroekološkim uslovima ostvaruju se na početku cvjetanja, a završetak prvog inkubacionog perioda se poklapa sa fenofazom precvjetavanja jabuke.
Šta mora znati voćar 21. stoljeća i koje su sorte budućnosti kod jabuka?
U zasadima sa osjetljivim sortimentom prema prouzrokovaču pepelnice jabuke, a naročito u onim zasadima u kojima je do sada registrovana pojava simptoma, preporučuje se primjena nekog od registrovanih fungicida na bazi kresoksim-metila, meptildinokapa ili ciflufenamida.
Pored hemijskih tretmana koji se obavljaju protiv prouzrokovača bolesti u ovom periodu, vrijeme je i za suzbijanje prezimjelih jedinki krvave uši u zasadima jabuke.
Razlozi za intenzivniju pojavu ove štetočine su povlačenje efikasnih insekticida sa tržišta, učestalo korištenje određenih grupa insekticida nepovoljnih za razvoj korisnih organizma koji prirodno kontrolišu brojnosti krvave uši. Razlog je i slabija efikasnost registrovanih insekticida primijenjenih u toku vegetacije zbog prisustva voštane prevlake na tijelu uši koja ograničava dospijevanje i djelovanje insekticida.
"Krvava vaš prezimljava u stadijumu larve u pukotini stabla ili oko korijenovog vrata. Larve se, u proljeće, tokom marta i aprila kreću prema lišću i bočnim mladim izdancima gdje se hrane sisajući njihove sokove", navode stručnjaci.
Na mjestima ishrane kora puca i dolazi do pojave rak rana i guka koje sprečavaju protok soka kroz biljku, pa se iznad mjesta ishrane često biljka suši. Napadnuti dijelovi su vunasti i bijele boje uslijed prisustva voštane navlake.
"Trenutno je u toku migracija prezimjelih larvi sa prizemnog dijela stabla i korijenovog vrata na nadzemne dijelove biljke. Larve nemaju voštanu prevlaku koja ograničava djelovanje insekticida, zbog čega je sada pravo vrijeme za kontrolu ove štetne vrste."
Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je pregled zasada na prisustvo kolonija ove uši. Ukoliko se registruje njihovo prisustvo suzbijanje se može obaviti primjenom insekticida na bazi spirotetramata ili flonikamida. Suzbijanje krvave uši se preporučuje najkasnije do faze roze balona.
Naslovna fotografija: AK grafika/Jovana Cvetković
Fotoprilog
Tagovi
Autorica