Pretraga tekstova
Kumkvat se može uzgajati u zatvorenom prostoru, a njegove sadnice dobivamo na tri načina.
Kad govorimo o uzgajanju voća, mnogi u mislima imaju sliku velikog broja stabala na otvorenom, ali kumkvat je vrsta koju zbog malih dimenzija možemo uzgajati u saksijama u svojim stanovima, kućama i poslovnim prostorima. Ipak, u zavisnosti od vrste, može da naraste i do pet metara.
Pripada porodici Fortunella, a još se naziva kineska ili patuljasta narandža. Odgovaraju mu osunčana mjesta, a svake dvije godine se presađuje
Razmnožava se na tri načina - generativan, sjetvom sjemena i vegetativan način, reznicama i kalemljenjem.
Najjednostavniji način je sjetva sjemena. Nakon što se sjemenke izvade iz ploda potrebno ih dobro izbrisati papirnatim ubrusom. Tako ćemo odstraniti komade pulpe koji trule, što može izazvati propadanje sjemena.
U saksiju promjera 10 cm možemo posaditi tri sjemenke u supstrat. Ne treba ih gusto posijati, jer preguste biljke brže poliježu i propadaju.
Poslije sjetve i prekrivanja slojem supstrata potrebno je zaliti vodom i ostaviti saksiju na neko toplo i svijetlo mjesto. Kako bi spriječili isušivanje površinskog sloja možemo preko nje staviti tanku foliju ili kesicu za pakovanje. Prve biljčice će se pojaviti poslije mjesec dana, a najkasnije poslije dva.
Sa poludrvenastih grančica uzimaju se reznice dužine oko 30 cm kojima bazni dio umočimo u neko sredstvo za ožiljavanje. Reznice posadimo u posudu sa supstratom.
Potrebno je redovno održavati vlažnost supstrata. Kao i u prvom slučaju, dobro je preko reznice i posude staviti kesicu za pakovanje u slučaju da nemamo namjenske posude s poklopcima.
Saksiju s reznicom držati u polusjeni. Poslije mjesec dana, uz redovnu brigu i zalijevanje, dobit ćemo sadnicu sa razvijenim korijenom.
Najčešći i najpouzdaniji način razmnožavanja je kalemljenje pupoljkom na podlogu gorku narandžu Citrus x aurantium, grejp Citrus x paradisi ili sibirski limun Poncirus trifoliata.
Na podlozi se napravi rez u obliku slova T i lagano se odvoji kora od drveta. S grane kumkvata se uzima dobro razvijen pupoljak i to zarezivanjem dijela kore i drveta ispod njega. Taj komadić mora biti dug oko 3 cm i on se umetne u T rez na podlozi. Prilikom umetanja lagano ga pritisnemo prema dolje.
Kako bi osigurali dobar kontakt i brže srastanje podloge i pupoljka sve vežemo kalemarskom gumicom ili folijom. Poslije 20 do 30 dana omotač se skida.
Tagovi
Kumkvat Fortunella Kalemljenje Razmnožavanje reznicama Sjetva kumkvata Razmnožavanje kumkvata
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)