Kruškina buha je najznačajnija štetočina koja napada krušku. Treba razlikovati zimske i ljetne jedinke, koje mogu prouzrokovati ozbiljnu štetu, ukoliko se larve i imaga ne suzbijaju na vrijeme. Evo što činiti ako se uoči prisustvo kruškine buhe u voćnjaku.
Prema mišljenju mnogih stručnjaka iz oblasti voćarstva, kruškina buha - Cacopsylla pyri je najznačajnija štetočina koja napada tu voćnu vrstu. Savjetodavac Stojan Jevremović objašnjava da kruškina buha godišnje ima 4-5 generacija, napominjući da treba razlikovati zimske i ljetne jedinke. One se međusobno razlikuju po boji, veličini, otpornosti na zimske niske temperature. Jevremović dodaje da su zimske forme krupnije i tamnije od ljetnih i naglašava da između imaga zimske i ljetne forme ima prelaznih oblika, pa zato nije lako razdvojiti te dvije forme. Brojnost generacije zavisi od vremenskih prilika, prirodnih neprijatelja i drugih faktora. Prve dvije generacije kruškine buhe su malobrojnije, dok treća generacija već može prouzrokovati značajniju štetu.
Imago zimske forme kruškine buhe prezimljava u voćnim zasadima (u pukotinama kore i ispod opalog lišća) i može se aktivirati tokom zime, ukoliko je nekoliko dana temperatura zraka viša od 8°C. Zbog toga se već sredinom februara mogu u voćnjacima (na i oko pupoljaka) pojaviti položena jaja te štetočine. Samo dvije sedmice nakon aktiviranja, kruškina se buha počinje dopunski hraniti isisavanjem sokova iz pupoljaka, a poslije ženke polažu jaja u grupicama. Treba reći i to da u toku vegetacije ženke polažu jaja isključivo na zelene dijelove biljaka (sa donje strane listova).
Larve imaju pet larvenih stadija. Hrane se na mladarima, listovima i pupoljcima. Najveće štete prouzrokuju tokom juna. One uzrokuju smanjenje transpiracijske površine i sušenja pupoljaka, a prateći efekat je lučenje medne rose i pojava čađavica. Vršni mladari postaju crni, što je karakteristično za napad kruškine buhe. Prezimjela imaga su najaktivnija u martu. Oni su prenositelji fitoplazme, zbog čega nastaje sušenje stabala kruške.
Stručnjaci za zaštitu bilja savjetuju poljoprivrednicima da redovno obilaze svoje zasade i prate brojnost te štetočine, jer ona može prouzrokovati primarnu i sekundarnu štetu:
Preparati za suzbijanja kruškine buhe se najviše razlikuju po vremenu njihove primjene. U periodu mirovanja primjenjuju se mineralna ulja 0,3%, dok u periodu vegetacije treba primijeniti sljedeće preparate:
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor