Osnovno đubrenje zemljišta treba izvoditi na taj način što se polovina planirane količine đubriva prije rigolovanja zaore na 20 cm, a druga rasturi u momentu rigolovanja.
Kod nas su uslovi za proizvodnju oraha odlični, međutim proizvođače odbija dug period čekanja isplativosti, i kako ljudi kod nas kažu, orah sadi djed za unuka. Glavni razlozi zašto kod nas nema većeg broja proizvođača, osim dugog perioda čekanja je i ulaganje i angažovanje. Kod proizvodnje oraha neophodno je redovno obilaženje zasada, skladištenje, organizovana prodaja, kao i mijenjanje stabala koja se osuše. Zato se sve više gaji crni orah, koji stupa u rod prije desete godine.
Kako kaže stručnjak za voćarstvo Teodor Prvulović, za normalan rast i razvoj oraha, zemljište treba da sadrži u 100 g vazdušno suhe zemlje 2,5 do tri posto humusa, 25-30 mg lako usvojivog kalijuma, osam do 10 mg lako usvojivog fosfora, do pet posto kalcijum-karbonata (CaCO3), šest do osam miligrama lako usvojivog gvožđa, osam do 12 miligrama lako usvojivog magnezijuma. Orah može da uspijeva na zemljištima različite pH vrijednosti (4,9-9,0), ali mu najviše odgovaraju neutralna zemljišta čija pH vrijednost iznosi 6,5-7,5.
"Za popravljanje kiselosti jednog stepena pH vrijednosti zemljišta, potrebno je razbacati oko jedne tone po hektaru kalcijum karbonata (CaCO3), krečnjaka, ili oko dvije tone po hektaru kalcijum oksida (CaO), odnosno živog ili pečenog kreča", kaže Prvulović.
Da bi se nivo lakopristupačnog fosfora (P2O5) povećao za jedan miligram na 100 grama vazdušno suhe zemlje, stručnjak za voćarstvo kaže da je na dubini od nula do 40 cm zemljišta, potrebno 60 kg/ha P205. To odgovara količini od 350 kg/ha tomasovog brašna ili superfosfata. Smatra se da u toku jedne godine može da se unese odgovarajuća količina fosfornog meliorativnog đubriva da bi se količina P205 u zemljištu povećala za dva do četiri miligrama na 100 grama vazdušno suhe zemlje.
"Sadržaja fosfora i kalijuma u zemljištu može da se poveća unošenjem lako topivih fosfornih i kalijumovih đubriva, kao što su superfosfat, tomas fosfat, MAP, kalijumova so, kalijum hlorid i slično. Nivo lako pristupačnog fosfora i kalijuma povećava se za jedan miligram na 100 grama vazdušno suhe zemlje zaoravanjem 60 do 70 kg/ha aktivne materije čistog fosfora i kalijuma, na dubinu od 40-50 centimetara", kaže savjetodavac i dodaje da se potrebne količine kalijuma i fosfora mogu unijeti i preko kompleksnih mineralnih đubriva kao što je NPK 0:15:30, a u količinama na osnovu rezultata hemijske analize zemljišta.
Na slabo obezbijeđenim zemljištima unosi se od 600 do 700 kg/ha, a na srednje od 300 do 400 kg/ha ovog ili đubriva slične formulacije. Uspješno mogu da se koriste i jedinačna kalijumova (kalijum-sulfat, kalijum-karbonat, kalijum-hlorid, patent-kali) i fosforna (superfosfat, tomasovo brašno, trostruki superfosfat, a u zadnje vrijeme i MAP - mono amonijum fosfat (NP 12:52).
Osnovno đubrenje zemljišta (fertilizaciju), kako ovaj stručnjak kaže, treba izvoditi na taj način što se polovina planirane količine đubriva prije rigolovanja zaore na 20 cm, a druga polovina rasturi u momentu rigolovanja.
"Agromeliorativnim đubrenjem treba poboljšati plodnost zemljišta, tako da ono u sloju od 45 do 50 centimetara sadrži oko 2,5 do tri posto humusa; 1,5 do tri posto kalijuma (K2O); 0,12-0,13 posto fosfora (P2O5); 1,1-1,25 posto magnezijuma (MgO) i potrebne količine mikro elemenata", kaže Prvulović.
Tagovi
Autor