Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Retrovegetacija stabala
  • 29.10.2023. 09:00

Još nije vrijeme za tretiranje bakarnim sredstvima - do kada čekati?

U ovim neuobičajenim vremenskim uslovima koji se manifestuju visokim temperaturama u septembru i oktobru, a po svemu sudeći i novembru, više lišća na stablima može da spriječi retrovegetaciju.

Još nije vrijeme za tretiranje bakarnim sredstvima - do kada čekati?
Foto: Bojan Kecman
  • 263
  • 30
  • 0

Najmanje što treba voćarima jeste retrovegetacija, odnosno, novo listanje i cvjetanje voćaka. Iako je na pojedinim voćnim vrstama ona već krenula, najviše na trešnjama, višnjama i šljivama, u istoj opasnosti mogu da se nađu jabuke i kruške, ukoliko se izvrši defolijacija, odnosno, opadanje listova.

To se radi bakarnim preparatima koji, iako utiču na smanjenje populacije štetnih insekata, kao i slabiji napad bolesti, ubrzavaju opadanje lišća sa stabala.

I novembar će biti topao

Ako se obistine prognoze meteorologa i za novembar, tj. da će dnevne temperature biti više za dva do tri stepena u odnosu na prosječne temperature za ovaj mjesec, voćkama se ne piše dobro. Sadnja novog nije sporna i može da se radi u novembru, ali bi sa rezidbom i tretmanima bakarnim preparatima trebalo da se pričeka.

Iako lišće na granama mijenja boju u žutu i opada, ako ostane na stablu, manje su šanse da dođe do novog vala listanja, pa i cvjetanja.

Pričekajte sa rezidbom i tretmanima bakarnim preparatima

Najmanje mogućnosti za takav scenario je, većinom, u zasadima jabuka, ali u onim u kojima se primjenjivala zaštita stabala i u kojima nije došlo do obolijevanja listova od čađave krastavosti plodova i listova.

Pošto kruške, šljive, višnje i trešnje, u ovoj godini skoro da nisu rodile, voćari nisu pribjegli mjerama zaštite pa je već u avgustu došlo do prijevremene defolijacije, naročito na stablima koštičavih voćaka, zbog pojave bolesti kao što su Monilia i Stigmina koje izazivaju sušenje i šupljikavost listova.

Zato je i došlo do novog listanja i cvjetanja u septembru, pa i oktobru, jer su biljke prevarene zbog visokih temperatura. Od plodova koji se, eventualno pojave, neće biti ništa jer će svako jače zahlađenje i veći minus dovesti do njihovog opadanja.

Sačekajte s rezidbom

Ključ je u tome da, iako nema roda na stablima, mora da se odradi barem nekoliko tretmana protiv bolesti kako ne bi došlo do pojave sušenja grana i listova, kao i šupljikavosti lišća.

Kod krušaka je situacija nešto bolja u odnosu na koštičave voćke, ali i one mogu da stupe u retrovegetaciju, ako se uskoro počne s rezidbom stabala. Trebalo bi sačekati prve hladnije dane s mrazevima, da listovi sami otpadnu. Iskustva rezača s terena pokazuju da je voće koje su ove godine rezali u ljetnjoj rezidbi, u avgustu i septembru, imalo problema s retrovegetacijom. Ovo se naročito odnosi na trešnje i višnje.


Fotoprilog


Tagovi

Retrovegetacija voćaka Defolijacija Monilia Stigmina carpophila Sušenje listova Šupljikavost Rezidba stabala


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.