Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj jabuka
  • 22.09.2019. 10:00
  • Zaječar, Srbija

Jabuka pink lady uzgaja se u samo četiri države - susjedi među njima

Kompanije u samo četiri zemlje imaju licencu za pink lady sortu, Hrvatska nije među njima, ali se kod nasipak uzgaja, čuli smo tijekom nedavne posjete tvrtke Delta Agrar.

Jabuka pink lady uzgaja se u samo četiri države - susjedi među njima
Foto: Marinko Petković
  • 2.285
  • 40
  • 0

Delta Agrar ove godine očekuju proizvodnju oko 17.400 tona jabuka, od čega 9.240 tona klupskih sorti posebno cijenjenih na izvoznim tržištima. Voćnjak kod Zaječara, koji smo obišli u društvu kolega novinara iz Slovenije, Bugarske, Sjeverne Makedonije i BiH, podignut je prije tri godine i ima 182 ha, a prinose veće od 50 tona po hektaru. Ukupno voćnjaka, a najveći je u Čelarevu u Vojvodini, Delta agrar ima više od 500 hektara.  

Luka Popović iz Delta Agrara kaže da su njihovi prinosi u agraru iznad prosjeka u regiji, pa tako imaju pšenicu 7,3 tone po hektaru, kukuruza 12,4 tone, a soje 4,4 tone po hektaru. Izvoz Delta Agrara lani je bio 58 miliona eura, a jabuke i drugo voće završavalo je na tržištima Skandinavije, Rusije, Kanade i arapskih zemalja. "Iako smo prepoznatljivi po jabukama, koje će uskoro krenuti i prema Kini, naše trešnje će se za godinu, dvije prodavati u Londonu, UAE i Kataru", ističe Popović.

Navodnjavanje voćnjaka putem mobitela 

Voditelj voćarske proizvodnje u Delta Agraru Zoran Đogić kaže da posla u voćnjaku uvijek ima jer već koncem maja kreće berba trešnje, a završava u novmebru, berbom jabuka, kad dozrijeva sorta pink lady, koje ima 60 ha, a daje 30 posto veće prinose nego konvencionalne sorata jabuka. Njezina sadnica košta 12 eura, a sadnice drugih sorti su osjetno jeftinije, već od četiri eura po komadu, ali ih treba 5.000 po jednom ha.  

Miroslav Mišković: Poljoprivreda ne može živjeti samo od poticaja

No, samo četiri zemlje imaju licencu za pink lady sortu: Francuska, Španjolska, Italija i Srbija, a ona se ilegalno proizvodi i u Hrvatskoj, što su nam potvrdili i u Hrvatskoj voćarskoj zajednici (HVZ). No tako proizvedena jabuka, teško se može izvesti na otvoreno tržište, što se već događalo u praksi.  

Suvremeni voćnjak od 182 hektara obišli su novinari iz pet zemalja 

U Delta Agraru se uzdaju i u sortu modi, koju karaktezira intenzivna crvena boja i tvrdoća, a tu je i jabuka iz bombonjere, koju zovu još i dječja jabuka, kaže voditeljica voćnjaka Jovana Knjeginjić. No, nemaju svi potrebe za izlaskom na globalno tržište, pa će u ovom voćnjaku biti mjesta i za desetak autohtonoh sorata jabuka.

U kompaniji su uvjereni da srpski agrar, posebno u prozvodnji voća, gdje su lideri na evropskom tržištu malina i dunja, dok proizvodnja jabuka iznosi 400.000 tona - ima veliki potencijal, no da se još uvijek proizvodi na tradicionalan način i bez primjene novih tehnolgija.

Neke od tih smart tehnologija smo vidjeli u voćnjaku, kao što je sustav za navodnjavanje i prihranu voćaka, koji košta 100.000 eura, a popuno je digatiliziran pa se aktivira putem pametnog telefona. "No, prije toga je potrebno doznati kakvo će biti vrijeme, putem meteorološke stanice, ali na plus 40 stupnjeva Celezijevih i navodnjavenje kap po kap malo pomaže", ističe Đogić. 

Od voća, šljiva u Srbiji ima najviše, 400.000 do 500.000 tona, a nekad je bilo i 700.000 tona, ali jabuka ima stabilnu cijenu. To je globalno voće te izvoz iznosi 200.000 tona, koliko i domaća potrošnja jabuka.  Proizvodnja jabuka je u Srbiji gotovo udvostručena, s 250.000 tona u deset godine.       

Berači su domaći, ali i njih ima sve manje

Na području Zaječara, uz granicu s Bugarskom, tvrtka ima 140 kooperana u proizvodnji voća, a imaju dva modela kooperacije. Nasadi trešanja iznose u voćnjaku 31,5 ha, a za vrijeme našeg posjeta voćnjaku, nekoliko radnika je obavljalo korektivnu rezidbu nasada. Inače, najviše radnika zahtijeva berba jabuka, koja kreće već sredinom ljeta, a traje sve do zime. Berači su, kaže Đogić, još uvijek domaći, ali i njih ima sve manje, od 60 do 160 u voćnjaku, a plaćeni su po učinku.

Naravno, svi su nasadi pokriveni mrežama, pa čak i devet hektara vinograda, s 12 sorti stolnog grožđa i tri hektara plosnatih bresaka, čija je domovina Španjolska. Voćnjak ima puno zaštitne opreme koja pomaže i u borbi protiv štetnika, a čuli smo da su betonski stupovi domaće proizvodnje.

Voditelj voćarske proizvodnje Zoran Đogić: Treba raditi ono što drugi nemaju

"S druge strane nastojali smo uzeti najbolje od proizvođača u drugim zemljama, od Italije i Austrije u proizvodnji jabuka do Čilea i Belgije, kad se radi o trešnjama. No, kad se rad o voću, svaka veća zemlja ima svoj  način proizvodnje, ovisno o podneblju i tlu koje zbog gline, koje ima 45 posto, dosta puca u voćnjaku. Mraza ima, a više pogađa nasade trešanja nego jabuka", kaže Đogić.    

Na srbijanskom tržištu jabuka, kažu, sorta gala, koje ima dosta i u Hrvatskoj, gubi utrku, jer je u deset godina pala s 65 na 40 posto udjela, a penju se polako neke druge sorte: idarer, zlatni delišes, pink lady, granny smith...  

Na lokaciji voćnjaka kod Zaječara Delta Agrar nema hladnjaču, ali i ona je u planu, iako se radi o velikoj investiciji. Karenca traje, ovisno o sorti jabuke, od 21 do 7 dana jer se vodi računa da zaštitna sredstva ne utječu na miris, boju i okus voća.  


Povezana biljna vrsta

Jabuka

Jabuka

Sinonim: - | Engleski naziv: Apple | Latinski naziv: Pyrus malus L.

Jabuka je temelj voćarske proizvodnje i služi kao osnova za usporedbu isplativosti uzgoja drugih voćaka. Njezini plodovi sazrijevaju od najranijeg ljeta sve do zime. Plodovi... Više [+]

Tagovi

Delta Agrar Uzgoj jabuka Pink lady Jabuka Uzgoj trešanja Uzgoj šljiva


Autor

Marinko Petković

Više [+]

Dugogodišnji novinar s diplomom Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu koji prati poljoprivredu i prehrambenu industriju. Danas na iste teme izvještava za brojne domaće medije. Predsjednik Zbora agrarnih novinara pri HND-u.