Udružili se mladi voćari. U toku je formiranje zadruge "Agrippina", koja će se, osim prodajom voća, baviti i pakovanjem i distribucijom krompira i crvenog luka.
U Gradišci se rađa nova energija među mladim voćarima, odlučni da zajedničkim snagama unaprijede proizvodnju, u planu je udruživanje i modernizaciji. Inspiraciju su pronašli tokom prošlogodišnje stručne posjete Italiji, gdje su se upoznali s tamošnjim modelima kooperacije i odlučili takav primijeniti ovdje.
Vraćeni kući s konkretnom vizijom, prvi korak su već napravili i zajednički investirali u savremenu mašinu za mašinsku rezidbu voća. Nedavno su je predstavili nadležnim institucijama i kolegama voćarima u selu Grbavci, nadomak Gradiške, otvarajući vrata ka organizovanijem i efikasnijem pristupu u voćarskoj proizvodnji.
U toku je formiranje zadruge "Agrippina", koja će se, osim prodajom voća, baviti i pakovanjem i distribucijom krompira i crvenog luka.
"Uskoro ćemo krenuti u izgradnju hladnjače i nabavku sortirke za voće i mašine za pakovanje povrća. Zemlju ćemo dobiti u Novoj Topoli ili Čatrnji, naravno, saradnjom sa lokalnim vlastima", kaže Dražen Čekić, član buduće zadruge.
Prva mašina koju su nabavili mladi voćari jeste mašina za mašinsku rezidbu voća. Kupljena je u Italiji, uz pomoć Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske i naročito klastera "Gradiška-Laktaši-Srbac", od koga su dobili finansijsku i savjetodavnu pomoć. Cilj nabavke jeste da se olakša rezidba voća, odnosno, troškovi rezidbe. Već godinama, voćari u opštini Gradiška, imaju probleme s pronalaskom rezača.
"Mašina smanjuje upotrebu radne snage, primjenjuje se u obje rezidbe, dakle i ljetnju i zimsku. Radi od 450 do 750 obrtaja u minuti, grane režu rezne ploče. Inače, nabavka je koštala oko 40.000 maraka, a računamo i na podsticajna sredstva ministarstva", istakao je Milan Janjuz, direktor buduće zadruge.
Voćari će da ispitaju efikasnost mašine. Kako stvari stoje, pogodnija je za rezidbu jabuka i krušaka, a nešto teže ide rezidba koštičavog voća. Rezne ploče se podešavaju, kao i brzina traktora, na koji se montiraju.
Poslije reznih ploča, rezači brže rade rezidbu unutrašnjosti stabla, jer se ne mora obraćati pažnja na krajeve krošnje.
Trebaće da prođe izvjesni period dok se mladi voćari naviknu na mašinu, ali, izgleda da će biti od koristi jer se, kratkim rezovima vrhova grana, podstiče formiranje rodnih pupoljaka na stablima.
Fotoprilog
Tagovi
Autor