Pretraga tekstova
Porodica Tursunović iz Maoče trenutno zapošljava 100 berača koji rade od 7 ujutro do 17 sati poslije podne. Plaćeni su po kilogramu - 20 feninga. Berač dnevno u prosjeku može zaraditi između 70 i 90 KM.
Čačanska ljepotica je u vrhuncu uroda, a berba šljive u BiH u punom jeku. Voćari kažu kako je ova godina za bh. šljivare koji većinom izvoze u zemlje Evropske unije, solidna jer su ipak mraz, led i grad nanijeli određene štete.
Porodica Tursunović iz Maoče, u blizini Brčkog, se već 29 godina bavi uzgojem, otkupom, preradom i izvozom voća. Šljiva im je na prvom mjestu, piše Klix. Imaju 36 kooperanata sa zasadima ovog voća na 100 hektara. Ova porodica dnevno otkupi 100 tona svježeg voća, a na tržište plasiraju tri do četiri kamiona. Dio lageruju kako bi imali što sa ponuditi u prelazima između Čačanske ljepotice i Stenlija.
Trenutno zapošljavaju 100 berača koji rade od 7 ujutro do 17 sati poslije podne. Plaćeni su po kilogramu - 20 feninga. Berač dnevno u prosjeku može zaraditi između 70 i 90 KM.
Dobar primjer su Biha i Melisa Zahirović iz Rašljana kod Brčkog koje se branjem šljive bave već pet godina. "Ovaj posao nam ide od ruke pa nam nije toliko ni teško. Navikle smo na sve ovo i dnevno uberemo do 130 gajbi što je količinski skoro 800 kilograma, svakome ko može preporučila bih da se bavi ovim poslom", kaže za Klix Biha Zahirović.
Sezona izvoza bh. šljive koja predstavlja svojevrstan brend, započela je 2. jula, a do danas je izvezeno između dvije i tri hiljade tona. U planu je izvesti sedam do devet hiljada tona, što je zadovoljavajuća cifra za uzgajivače.
"Otkupna cijena Čačanske ljepotice se kreće od 70 do 90 feninga po kilogramu. Mislim da je ona solidna te su s njom i proizvođači zadovoljni", zaključio je Ibrahim Tursunović, zamjenik direktora firme Maočanka iz Maoče.
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!