Mnogi voćari primijetili su u ovoj godini da je kora na deblu stabala jabuka i krušaka crvenkaste boje. Iako liči na oboljenje, u pitanju je nešto drugo.
Crvenkasta boja kore mnoge podsjeća na simptome bakterijskog raka voćaka ili prve simptome pucanja kambijalnog tkiva i razvoja raka kore voćaka, Nectria galigena. Ipak, u pitanju je samo višak vode u zemljištu.
Naime, posljednjih godina, u kasnu zimu i rano proljeće, zbog snijega i čestih i obilnih kiša, dolazi do zasićenja zemljišta vodom. Vodno-vazdušni režim je poremećen i u površinskom sloju zemljišta dolazi do nakupljanja vode pa tlo na površini često zna da ulegne prilikom koračanja, a kamoli kad prolaze lakše ili teže mašine.
Neko bi rekao i da u zemljištu nedostaje željeza zbog crvene boje kore ali je u pitanju zasićenost vodom koja će, sa dolaskom toplijih dana, da prestane. Nedostatak željeza riješava se folijarnom prihranom u prvim tretmanima.
Ova pojava crvenjenja kore uočava se i u voćnjacima u kojima se obavlja ili ne obavlja krečenje debla. Interesantno je da se višak vode posljednjih godina pojavljuje ne samo u donjim dijelovima voćnjaka, već i u gornjim. A trebalo bi da dođe do bržeg cijeđenja vode iz gornjih dijelova voćnjaka u donje.
Klimatske promjene i ogromne količine padavina koje se sve češće pojavljuju posljednjih godina, čak u decembru i januaru, dovode do situacija da zbog viška vode korijenov sistem ne može da prihvati svu vodu.
Zahvaljujući snijegu voćke miruju - šta uraditi kada otopli?
Rješenje za sve bilo bi da, umjesto čestih kiša, češće imamo - snijeg. No, njega je sve manje i što je najgore, pitanje je da li će ga biti dovoljno u narednim godinama.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor