Odnosi rasta i razvoja voćaka mogu se u izvesnim granicama menjati pod uticajem faktora spoljne sredine.
U životnom ciklusu voćke, osim promjena izraženih intenzitetom vegetativnog porasta, javljaju se i kvalitativne promjene razvoja voćke kao jedinke.
Neke od njih su vidljive i uočavaju se na nadzemnom sistemu kroz karakteristične morfološke promjene habitusa (opšteg izgleda) voćaka. Osim vegetativnih prirasta stvara i generativne priraste. Ukratko, počinje da plodonosi. Struktura obrastajućeg rodnog drveta mijenja se u korist generativnih prirasta.
Obrastanje skeletnih grana sa obrastajućim drvetom dobija specifična obilježja perioda uzrasta u kojem se stablo nalazi. Procesi starenja i odumiranja obrastajućih rodnih prirasta, način njihovog obnavljanja, kao i procesi sušenja pojedinih dijelova krune ili krošnje, pokazuju kvalitativne promjene u razvoju voćke. One imaju svoj tok i obilježavaju mladu, zrelu i na kraju staru jedinku, kao i kod drugih živih bića. Te promjene su rezultat složenih fizioloških procesa koji u biljci usmjeravaju rast i razvoj.
Odnosi između rasta i razvitka, odnosno brzina odvijanja jednog i drugog procesa, nasljedno je svojstvo. Ovi odnosi mogu se podijeliti u tri karakteristične grupe:
Koja voćka rađa već u prvoj, a koja ima pun rod do 35. godine?
Odnosi rasta i razvoja voćaka mogu se u izvjesnim granicama mijenjati pod uticajem faktora vanjske sredine. Izborom podloga i primjenom odgovarajuće rezidbe može se produžiti ili skratiti period intenzivnog vegetativnog rasta, odnosno, do perioda plodonošenja.
Po pravilu, jaka rezidba stimuliše vegetativni porast, a odlaže puno plodonošenje. Bujna podloga izaziva iste efekte. Obrnuto, slaba i umjerena rezidba i slabo bujne podloge smanjuju vegetativni porast i ubrzavaju plodonošenje.
Recimo, jabuka u toku obrazovanja krune ne smije jako da se orezuje, jer jaka rezidba odlaže početak rađanja, a slaba (duga) rezidba ubrzava početak rađanja. Skraćivanjem grana jabuke podstiče se vegetativni prirast, a umjerenim prorjeđivanjem grana rodnost.
Sa proizvodno-ekonomskog stanovišta vrlo je značajno poznavanje karakterističnih odnosa rasta i rodnosti sorte voćke koja se uzgaja, kako ne bismo pogrešnim izborom podloge i nepravilnom primjenom pomotehničkih mjera (rezidbe i sl.) nepovoljno uticali, odnosno, produžavali besplodni period voćaka.
Tagovi
Autor