Pretraga tekstova
Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju sokove iz svih nadzemnih dijelova biljaka.
U toku je piljenje larvi ljetne generacije braon mramoraste stjenice i u ovom momentu, najveći rizik od nastanka šteta postoji u zasadima ljeske, šljive, kasnostasnih sorti bresaka, nektarina i kajsija, kao i u usjevima paradajza i kukuruza šećerca.
Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju sokove iz svih nadzemnih dijelova biljaka. Uvijek više preferiraju ishranu na plodovima. Na napadutim plodovima dolazi do diskoloracije pokožice, stvaranja nekrotičnih tačaka i udubljenja, pogoršanja ukusa, što sve utiče na gubitak njihovog kvaliteta i tržišne vrijednosti.
Stenice su odlični letači pa za njih razdaljina između staništa gdje prezimljavaju i regija sa velikim poljoprivrednim zasadima ne predstavlja prepreku. U zavisnosti od do sada primijenjenih insekticidnih tretmana usmjerenih na suzbijanje različitih štetočina, u usjevima i zasadima se nivo prisustva braon mramoraste stenice veoma razlikuje.
Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled usjeva i zasada na prisustvo braon mramoraste stenice i po potvrdi prisustva, gdje je moguće, primjena nekog od registrovanih insekticida iz grupe piretroida koji su pokazali dobru efikasnost u njenom suzbijanju a odlikuju se kraćom karencom:
U usjevima paradajza i kukuruza šećerca aktuelna je zaštita od pamukove (kukuruzne) sovice. Ako se u pomenutim usjevima uoči i prisustvo braon mramoraste stenice prednost pri izboru insekticida treba dati preparatu na bazi aktivne materije hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin koji će djelovati na obje štetočine.
Tagovi
Piljenje larvi Preferira plodove Piretroidi Insekticidi Pamukova sovica Braon mramorasta stjenica Ljetna generacija
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stanje alarmantno kiša još pada Sava nadolazi...