Pretraga tekstova
Vremenski uvjeti ove su godine i vinogradarima donijeli brojne probleme. Mogu li se uopće očekivati berbe za vrhunske sorte vina?
Ova godina u BiH po dobrom se neće pamtiti ni u vinogradarstvu. Tom poljoprivrednom sektoru, kao ni većini drugih, vrijeme nije pogodovalo. Godinu su obilježile velike kiše, a mnogi su pogođeni i tučom, pa je razvoj bolesti bio neizbježan. Teško je u takvim uvjetima govoriti o urodima, oni će zasigurno biti umanjeni, a i kvaliteta će varirati ovisno o zaštiti koju su vinogradari bili u mogućnosti primijeniti. Neki upućeni vinari kažu kako je u posljednjih 20 godina, ova svakako najteža.
Loši vremenski uvjeti zahtijevali su puno veći opseg poslova u vinogradima, prije svega brojna prskanja, skidanje zaporaka, pokrivanje vinograda, a vlaga je uzrokovala i veliku bujnost loze koja se morala skidati kako bi grozdovi imali dobru punoću, ekstrakt i ostalo. Sve to zahtijevalo je i izdatak financijskih sredstava koje brojni vinogradari nisu bili u mogućnosti osigurati. Oni koji su uspjeli svojim vinogradima osigurati dobru zaštitu, imaju velike šanse i za pristojnu berbu. Na žalost, oni koji to nisu bili u mogućnosti, imali su velike probleme sa peronosporom i pepelnicom kojima su ovogodišnji uvjeti pogodovali. Zbog svih tih problema i sama berba ove će godine započeti kasnije nego što je to bio slučaj prijašnjih godina.
Neki veliki vinari poput Vinarije Čitluk već su započeli sa selektivnom berbom grožđa, gdje očekuju da bi, ukoliko u ovom tjednu vremenski uvjeti budu povoljni te ne bude kiše, mogli ubrati 3 % grožđa za vrhunsku kategoriju vina. Za službeni portal Općine Čitluk, glavni enolog Vinarije Čitluk, Tihomir Prusina istaknuo je,
"Ovo je berba koja će se pamtiti, najvjerojatnije ne tako po dobru, nego po specifičnim lošim uvjetima vinogradarenja. Naime, bilo je sušnih godina kada je u Brotnju palo 750 do 800 milimetara oborina za cijelu godinu, a samo u kolovozu ove godine palo je preko 2.500 milimetara oborina. To su iznimno visoke količine, osobito za srpanj i kolovoz, pa je trebalo vrlo studiozno pristupiti zaštiti vinograda i vinove loze" te dodao da je zaštitu loze, pored ostalih specifičnosti u protekloj godini, trebalo obavlljati svakih osam dana.
Iznimno je važno u ovakvim godinama što prije pobrati trule i oštećene plodove kako trulež ne bi utjecala i na preostale zdrave grozdove. Vinogradari će ovu godinu zasigurno pamtiti kao specifičnu po mnogočemu, a osim što zahtjeva selektivnu berbu, zahtijevat će i studiozan pristup radu u podrumu.
Grožđe koje je ostalo na lozi još bi moglo postići dobru kvalitetu, no to opet ovisi o vremenskim uvjetima koji će prevladavati u rujnu. Procjenjuje se da je kvaliteta preostalih grozdova dobra, pa ukoliko u rujnu bude dovoljno sunca, grožđe bi još moglo dobiti na kvaliteti. Ipak, kako će se situacija odvijati po tom pitanju, u ovom trenutku se nitko ne usudi procjenjivati.
Foto: depositphotoscom; gyuszko
Tagovi
Vinogradarstvo Razvoj bolesti Pepelnica Peronospora Zaštita vinograda Umanjeni urodi Selektivna berba Vinarija Čitluk Vrhunska kategorija vina Vinski podrumi Zdravi grozdovi Nepovoljni vremenski uvijeti
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇