Moljci su u nekim vinogradarskim regionima najvažnije štetočine vinove loze. Mogu izazvati direktne štete na grozdu od 50 - 80%, ali ne treba zanemariti činjenicu da i kod manje brojnosti gusjenica II i III generacije one indirektno otvaraju put prouzrokovačima truleži.
Cvjetovi, zelene i zrele bobice grožđa izgriženi ili izbušeni. Oštećeni organi zapredeni pređom. U ishrani na bobicama javlja se trulež, koja se u povoljnim uvjetima širi na veći dio grozda. Na njima gusjenica zelenkaste ili ružičaste boje (naraste do oko 10 mm). To može biti grožđani moljci (pepeljasti i žuti), najčešće i najvažnije štetočine vinove loze.
U nekim krajevima skoro su redovna pojava, a u drugim se masovno javljaju samo u pojedinim godinama. Pepeljasti moljac (Lobesia botrana) ima godišnje tri, a žuti (Eupoecilia ambiguella) dvije generacije godišnje. Veće štete pravi pepeljasti, naročito u toplim i vlažnim uvjetima sredine.
Generacija koja napada cvijet suzbija se ako se nađe zaraza na oko 15% pregledanih cvjetova, generacija koja napada zelene bobice ako je zaraženo više od 5 - 7% grozdova, a ona koja napada zrele bobice kada je zaraženo 1 - 2% grozdova.
Rokovi suzbijanja zavise od informacija prognozno izvještajne službe, te uputstva stručnjaka, ali najpovoljnije je suzbijanjem prve generacije spriječiti jaču pojavu ostale dvije. Druga generacija javlja se početkom jula, a treća krajem jula i početkom avgusta. Ove godine vremenske prilike pogoduju razvoju grožđanih moljaca, te je i njihova ranija pojava početkom jula, ali se očekuje i u vrieme šarka grožđa ili poluzrelih bobica.
Ove dvije vrste moljaca ne prave jednak učinak šteta, ali se podjednako suzbijaju. Gusjenice njihovih leptira oštećuju peteljkovinu, cvjetove i bobice vinove loze. Bobice izgrizaju, te često ostaje samo sjemenka.
Za tretiranje se naročito preporučuju biološki insekticidi, koji su bezopasni za ljude i okolinu: To su preparati na bazi bakterije Bacillus thuringiensis (0,1 %), kojima se kod suzbijanja prve generacije doda 0,5 - 1 % šećera. Od hemijskih insekticida koriste se određeni preparati. Za suzbijanje larvi II i III generacije pepeljastog grožđanog moljca preporučuje se tretman insekticidom: a.m. cipermetrin 0,015 - 0,03 %.
Prilikom prskanja treba tretirati isključivo dijelove loze, gdje se nalaze grozdovi i gusjenice grožđanih moljaca.
Korištena naslovna fotografija podliježe Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
Povezana biljna vrsta
Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]Tagovi
Autor