Prema procjenama, Rusija je od početka sankcija zaradila oko 1,5 milijardi eura izvozeći brezovo drvo preko drugih zemalja u EU
Rusija je pronašla način da uprkos sankcijama svoje drvne proizvode plasira na evropsko tržište, piše Agrarheute.
Naime, iako Turska baš i nije poznata po velikim površinama šuma pod brezom, odjednom je plasirala velike količine tog drveta u EU.
Britanska nevladina organizacija Earthsight, poznata po istraživanju zločina protiv okoliša i ljudskih prava, pratila je puteve tog drva i otkrila da se iza svega krije sofisticirana trgovina s lažnim porijeklom sirovine, čiji je cilj omogućiti da ruski proizvod i dalje dolazi u EU.
Otkrili su, piše ovaj portal, da se ruska šperploča od breze označava u turskim fabrikama i šalje u Evropu kao turska roba. Procjenjuje se da dnevno u EU ulazi 20 kamiona.
Navode i da je rusko drvo u trgovinama i kod veletrgovaca pronašao i magazin za potrošače "Markt" te upozorio da "oni koji takvo drvo kupe, makar iz neznanja, podržavaju rusku diktaturu“.
Prema Earthsightu, najvažnija drvna prerađevina za rusku ekonomiju bilo je brezova šperploča i dugo je bila cijenjena u građevinskoj industriji, a posljednjih godina i u unutarnjem uređenju.
No, uprkos zabrani na uvoz zbog rata u Ukrajini od jula 2022., rusko brezovo drvo i dalje dolazi u Evropu, uglavnom preko trećih zemalja poput Turske, Kine, Kazahstana i Gruzije.
Prema podacima Eurostata za januar 2025., izvoz ruskog drva u EU smanjio se za 99 posto od 2021. godine. No, u istom razdoblju uvoz iz Kazahstana porastao je 178 puta, a iz Turske za 61 posto. Za zemlje koje nisu poznate po šumama, to su impresivne brojke.
Prema procjenama, Rusija je od početka sankcija zaradila oko 1,5 milijardi eura izvozeći brezovo drvo preko drugih zemalja u EU. No, breza nije jedina drvna vrsta kojim se i dalje trguje.
"Čak i više od dvije godine nakon uvođenja embarga od strane EU, ruski proizvodi od drveta su i dalje dostupni u Njemačkoj, i to ne pojedinačno, već u velikim količinama“, kaže Johannes Zahnen, stručnjak za drvo iz WWF-a Njemačka.
Proizvodi poput šperploče ili sibirske larče (vrsta čempresa) i dalje su u ponudi, a zbog velike količine, vrlo je malo vjerovatno da su svi ovi proizvodi iz zaliha od prije uvođenja embarga.
Earthsight je također otkrio da ruska vojska izravno kontrolira šumske površine koje su veće od Belgije, tvrdi ta britanska nevladina organizacija. U Bjelorusiji, navode, najveći prerađivač drva u zemlji drži mrežu kaznionica pa u šumama rade i politički zatvorenici.
Prema njima, porijeklo drva dokazano je analizama izotopa. Osam od 11 uzoraka larče pokazalo je izotopske obrasce tipične za rusko drvo.
Tagovi
Autor