Pretraga tekstova
U prvom kvartalu 2021. godine evidentan je blaži pad u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Na početku nove godine, tačnije u prva dva mjeseca, u Republici Srpskoj je, prema Republičkom zavodu za statistiku, proizvedeno 178.660 kubnih metara različitih šumskih sortimenata, što je manje za 26,9 odsto nego u istom periodu 2020.
Kako navodi Srna, tokom januara i februara najviše su se proizvodili trupci mase 63.571 kubnih metara četinarskog i od lišćarskog drveta, od 34.425 kubika.
Kada je riječ o prodaji, u RS je u toku navedenih zimskih mjeseci prodano ukupno 114.555 metara kubnih raznih šumskih sortimenata, što je pad za 30,9 odsto nego u isto vrijeme prošle godine.
Iz Udruženja šumarstva i drvoprerade, u Privrednoj komori RS navode da je prvi kvartal u 2020. bio izuzetno dobar i kao takav, predstavljao adekvatnu osnovu, ali i da aktuelno stanje u šumarstvu kod nas u pomentom periodu, ukazuje na činjenicu da će se u istom razdoblju ove godine bilježiti blaži pad u odnosu na analizirani prošlogodišnji.
"Kada su u pitanju kretanja na tržištu, izražen je i dalje negativan uticaj pandemije korona virusa, a koji se ispoljava kroz manju tražnju za određenim drvnim sortimentima", istakao je Lazo Šinik, sekretar ovog udruženja. Dodaje da aktuelno stanje potvrđuje činjenica o smanjenoj prodaji za skoro 30 procenata, u poređenju sa onom ostvarenom u 2020.
Prema njegovim riječima, ukoliko ne dođe da popuštanja ograničavajućih mjera, posebno na tržištima važnim za našu zemlju po pitanju ovog sektora, možemo biti u velikom problemu.
Pretpostavka je da ulazimo u doba godine, kaže Šinik, kada je vakcinisanje protiv Covid-19 virusa dalo neke rezultate i da bi sada situacija trebalo da se polako stabilizuje pa shodno tome može da se očekuje, možda čak i u prvoj polovini godine, da se dosegne nivo koji smo imali veći dio prošle godine.
Pala proizvodnja šumskih sortimenata u drugom kvartalu 2020.
Podsjetimo, prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, ukupna proizvodnja šumskih sortimenata u drugom kvartalu 2020., manja je za 1,90% u odnosu na isti period 2019.
Isto tako, objavili su kako je proizvodnja sortimenata četinarskih vrsta drveća manja za 3,06% dok je kod sortimenata lišćarskih vrsta, ona manja za 0,66%.
Tagovi
Šumski sortiment Lišćarsko drvo Četinarsko drvo Zimski mjeseci Drvoprerada Lazo Šinik
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ulaz u Sarajevo sa autoputa A1
27.03.2025. okolne livade, vočnjaci, parcele pod vodom ...