Pretraga tekstova
Iako su resorna entitetska ministarstvao odavno pokrenule inicijativu o zabrani izvoza trupaca i uvođenja takse na izvoz ogrjevnog drveta, čeka se odluka Savjeta ministara.
Domaćim drvoprerađivačima su potrebne skoro 2,5 puta veće količine sirovina od onih koje dobiju od Šuma Srpske. Od nadležnih traže da što prije reaguju i pokušaju riješiti ovaj problem.
Istovremeno stotine hiljada trupaca, ali i ogrjevnog drveta odlazi i dalje prema zemljama u regionu i Evropske unije. Iako su resorna entitetska ministarstvao odavno pokrenule inicijativu o zabrani izvoza trupaca i uvođenja takse na izvoz ogrjevnog drveta, čeka se odluka Savjeta ministara. Kako piše rtrs, ne zna se dokle se stiglo.
"Mislim da je i njima, kao i nama, u interesu da sva drvna masa završi kod naših drvoprerađivača, a ne da se izvozi", izjavio je Goran Zubić iz Ministarstva poljoprivrede Srpske.
Kada je riječ o izvozu oblovine, RS će taj problem pokušati riješiti donošenjem izmjena zakona o šumama, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine. Otpremne liste za trupce moći će izdavati samo Šume Srpske te tako kontrolisati gdje završava ju.
Pored toga, u Privrednoj komori podsjećaju da i sada postoji klauzula u ugovoru sa javnim preduzećem kako bi spriječili izvoz drveta onim kupcima koji drvo kupuju i preprodaju. "Postoji član koji definiše da su Šume Srpske dužne da, ukoliko utvrde da kupac koji nabavlja drvne sortimente, a ne prerađuje ga, dužne da ugovor raskinu", kaže Lazo Šinik iz Privredne komore Srpske.
Godišnja sječa u šumama Srpske je oko dva miliona kubika. U devet mjeseci ove godine iz BiH izvezeno je više od 19.000 tona trupaca i skoro 400.000 tona ogrjevnog drveta.
Tagovi
Izvoz trupaca Ogrjevno drvo Izvoz oblovine Goran Zubić Zabrana
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!