Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Dobrobit životinja
  • 18.10.2020. 15:00

Zabrinuti za izvezenu stoku: Kolju je na užasan način, ugrožena dobrobit životinja

U 30 godina rada ništa se ne može uporediti s užasima u klaonicama širom Afrike i Bliskog istoka. Često im se sijeku tetive kako bi se onesposobili. Takođe, klanje najčešće izvršavaju neobučeni, loše opremljeni radnici

Foto: Depositphotos/ahavelaar
  • 95
  • 7
  • 0

Domaće životinje iz Velike Britanije otpremaju se na Bliski istok i tamo kolju na užasan i potpuno nehuman način, tvrde dobrotvorne organizacije za njihovu zaštitu. 

I dok Odjel za okoliš, poljoprivredu i ruralni razvoj (Defra) tvrdi kako im je dobrobit stoke na prvom mjestu te da su takvi postupci nemogući jer Britanija ne izvozi stoku za tov i klanje u treće zemlje, snimka koju su snimili u Animal Internationalu i Njemačkoj organizaciji za zaštitu životinja, pokazuje sasvim drugu stranu priče.

Naime, na njoj se jasno vidi kako u libanonskoj klaonici leži uginuli bik sa britanskom ušnom markicom. Drugi video pokazuje utovar goveda koja su iz Britanije stigla na brod u luci Cartagena u Španiji prije nego što su zaplovila prema Libiji. 

Umiru od žeđi i gladi za vrijeme transporta

"U 30 godina rada ništa se ne može uporediti s užasima u klaonicama širom Afrike i Bliskog istoka. Često im se sijeku tetive kako bi se onesposobili. Takođe, klanje najčešće izvršavaju neobučeni, loše opremljeni radnici“, kaže za BBC Peter Stevenson iz kompanije Compassion in World Farming.

Veliki problem predstavlja i samo putovanje koje traje danima, a za to vrijeme životinje borave u skučenim i prljavim boksevima. Izvještaj iz 2016. otkrio je kako telad često umire od žeđi, gladi i bolesti povezanih sa groznicom.

Velika Britanija trenutno izvozi dio stoke u treće zemlje svijeta, ali samo za uzgoj. Pravila Evropske unije koje ona mora poštovati do januara iduće godine određuju broj sati koje životinja može provesti u transportu bez odmora.

Životinje zbog stresnog transporta podložnije zarazama i bolestima?

Takođe, prije samog prevoza trebaju proći veterinarski pregled, a raznim izvještajima utvrđeni su veliki propusti i kod toga.

"Želudac mi se okrene kada se sjetim kakvom su tretmanu podvrgnute te životinje. Ove kao i sve ostale snimke poziv su na uzbunu. Napustili smo Evropsku uniju i trebamo pokazati koliko nam je bitna njihova dobrobit i istaknuti se po tom pitanju", poručila je bivša ministrica okoliša Theresa Villiers.

Dobrobit životinja pod velikim upitnikom

A da je dobrobit životinja ugrožena, dokaz je i snimka iz Katalonije. Radnici su dobrovoljno snimili tele, isto tako iz Velike Britanije koje je zbog bolesti premješteno iz krda na farmi te ostavljeno da samo ugine u blatu. 

Maria Boada, veterinarka AWF-a, koja je i snimila video, rekla je kako je tele patilo od respiratorne bolesti, što je uobičajeno nakon dugih stresnih putovanja, a da bi sa malo vitaminskih dodataka živnulo.

I nacionalni savez poljoprivrednika reagovao je na situaciju. "Standardi koje vidimo u klaonicama su zastrašujući i pali su daleko ispod onoga što se traži od britanskih farmera", istaknuli su. 

Iz Defre poručuju kako će od sada raditi sve što je potrebno kako do ovoga više ne bi došlo. "Prekinuti ćemo tradiciju dugog putovanja životinja kao i njihovo zlostavljanje", poručio je portparol.

EU osniva istražni odbor za ispitivanje kršenja pravila u transportu živih životinja

Ovo su samo neki od primjera za koje postoje zapisi, a koliko ih ima u svijetu, ne može se vjerovatno ni dokazati. Kao dio međunarodne organizacije Eurogroup for Animals, organizacija Prijatelji životinja zalaže se da Evropska komisija u državama članicama potpuno zabrani praksu prevoza žive stoke. 


Tagovi

Domaće životinje Trasport Klanje Velika Britanija Bliski istok


Autorica

Lucija Bencaric

Više [+]

Magistra agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U mirovini su, ali ne miruju..😊 Ana i Slavko su obnovili stari mlin, napravili mini muzej, kućice za najam i zasadili nasade žitarica, voća i povrća od kojih prave različite proizvode. Sve su to zaokružili u jednu lijepu priču koja privlač... Više [+]