Obukom farmera do profitabilnije proizvodnje mlijeka. Za sve to je potrebna detaljna opservacija farmi i dobar menadžment.
Ako nema potomstva, neće biti ni mlijeka. Za sve to je potrebna detaljna opservacija farmi i dobar menadžment, dok ishrana ima izuzetan značaj, konstatirao je, pored ostalog, veterinar Slobodan Petrović, tokom predavanja u Derventi posvećenom smanjenju postojećih troškova proizvodnje mlijeka i povećanju proizvedene količine po grlu.
Pretrović je naveo kako je unapređenje kontrole reprodukcije i proizvodnje mlijeka veoma značajno, a najveći uticaj na negativne rezultate ima ishrana.
"Naš zadatak, kao stručnjaka, je da to odradimo na najbolji način i damo stručnu podršku. Naša podrška obuhvata savjete nutricioniste, ultrazvučne preglede i biohemijske analize krvi životinja, analize parametara i preporuke", dodao je istakavši da je ovo ovo veoma zahtijevan posao koji traži puno znanja i iskustva.
Predavanju su pored farmera, kako onih iskusnijih tako i mladih, prisustvovali učenici Stručne i tehničke škole, smjer agrotehničar. Mlade ljude treba podučiti ovom značajnom poslu koji traži znanje i iskustvo.
"Sa druge strane imamo i starije proizvođače, a moramo napomenuti da je genetika otišla daleko, jer u posljednje dvije decenije radi se na selekciji muških i ženskih grla, radi se plansko osjemnjeavanje grla gdje smo mi postigli nivo da na nekim farmama imamo muzni prosjek 31 litru, i to zahtijeva veliku edukaciju i zato su važna ova predavanja za sve", kaže Petrović.
Jedan od učesnika predavanja bio je Bojan Planinčević iz Osinje koji se 15 godina bavi mljekarstvom, a trenutno ima 19 muznih grla.
"Ukupno imam 26 grla sa podmlatkom i proizvodim oko 500 litara milijeka dnevno. Ovakva predavanja su korisna prvenstveno zbog edukacije mladih ljudi, iako ih u ovom poslu nema puno. Imam isustva sa mljekarstvom, ali uvijek dobro dođu nova saznanja", rekao je Planinčević, koji dodaje da je trenutno faza mirovanja s radovima u polju.
Viši stručni saradnik za stočarstvo u ovom resoru, Radmila Cvijić, rekla je kako se radi o prvom u nizu predavanja koja će biti održana u predstojećem priodu.
"Krenuli smo sa proizvođačima mlijeka, nakon čega slijedi obuka za ratare i uzgajivače ovaca. Cilj obuka jeste postizanje što profitabilnije proizvodnje, a to znači smanjenju troškova i povećanju proizvedenih količina mlijeka, a uz poštivanje standarda očuvanja zdravlja životinja" kazala je Cvijićeva.
Edukaciju u Derventi, za farmere dobojske regije, organizirali su predstavnici Resora za pružanje stručnih usluga pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. Predavanje je održano u saradnji sa Stručnom i tehničkom školom i Gradskom upravom, s namjerom uključivanja u stručne teme što više mladih ljudi.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Selma Mujić
prije 1 godinu
Zainteresovano djeluju na fotkama, ili je autor samo uhvatio dobar momenat?
Miljan Erbez
prije 1 godinu
Izgleda da je baš bilo dobro.