O ovome se mora voditi računa kod instalacije izmuzišta, robota za mužu i svih uređaja na farmi koji koriste električnu energiju
Lučenje mlijeka kod krava je direktno povezano s hormonom ugode - oksitocinom. Njegov antagonist je adrenalin koji se oslobađa kada je životinja pod stresom, ima neke bolove ili se izloži situacijama koje nisu prisutne u njenom okruženju.
Adrenalin može ostati u krvi i do pola sata, stoga treba imati na umu da "muža počinje 30 minuta prije nego što se sisne čaše pričvrste na vime". Oksitocin je potreban za izbacivanje mlijeka iz vimena, ali ako je krava uznemirena, previsoka prisutnost adrenalina poremetit će proces mužnje. Uzrok može biti i - lutajući napon!
Upravo to se dogodilo na jednoj farmi na kojoj su vlasniku stalno vraćali mlijeko iz mljekare pod oznakom da je "higijenski problematično", priča nam poljoprivredni ekspert, Dubravko Pocrnja, kojeg je kolega veterinar zamolio da pogleda nalaz.
"Bilo mi je čudno da su somatske stanice izuzetno povećane, dok je broj bakterija u referentnim vrijednostima", dijeli s nama razmišljanja nakon što je pogledao nalaz. Onda je, kaže, krenula ‘istraga’ počevši od koncepta ishrane, načina držanja i drugog, sve dok nisu ustanovili da je vlasnik instalirao potpuno novo izmuzište s laktofrizima, gdje je nakon električnog mjerenja našao tzv. lutajući napon.
Riječ je o posebnom slučaju napona koji se razvija na uzemljeno-neutralnom sistemu farme. Zalutali napon je mali (manji od 10 volti) izmjeren između dvije tačke koje životinja može istovremeno kontaktirati. Budući da životinje reagiraju na struju koju on proizvodi, a ne direktno na taj napon, stručnjak pojašnjava kako izvor mora biti u stanju proizvesti protok struje veći od praga potrebnog da izazove odgovor životinje ili ekvivalentno električno opterećenje kada životinja dođe u kontakt s obje tačke.
Sva električna energija koja napušta električnu podstanicu mora se u nju i vratiti kako bi se sklopio strujni krug. Dok taj krug nije dovršen, struja neće teći.
"Struja napušta trafostanicu na visokonaponskoj liniji koja se na kraju spaja na neki električni 'uređaj'. Nakon izlaska iz 'uređaja' ta se struja mora vratiti u trafostanicu", precizira Pocrnja, dodavši kako do lutajućeg napona može doći zbog raznih kvarova na dijelu elektrosnabdijevanja, uključujući, ali ne ograničavajući se na premale neutralne vodove, faze izvan ravnoteže zbog neuravnoteženosti opterećenja tokom vremena i degradaciju neutralne mreže zbog istezanja, korozije, prekida vodova, spajanja i labavih spojeva.
Kontaktni naponi manji od 10 volti nisu smrtonosni za domaće životinje ili ljude u normalnim situacijama kada se s njim dođe u kontakt. Razine napona neutralnog uzemljenja >10 volti mogu ukazivati na grešku u elektro sistemu farme i zahtijevaju pažljivu procjenu električara kako bi identificirao i ublažio sve potencijalne sigurnosne opasnosti.
"O ovome se mora voditi računa kod instalacije izmuzišta, robota za mužu i svih uređaja na farmi koji koriste električnu energiju. Sistem uzemljenja treba biti pravilno izveden kod njihove instalacije", ističe.
Mreža s neutralnim uzemljenjem pruža povratnoj struji dva izbora - ili se može vratiti preko neutralnog voda, što predstavlja drugu žicu na našim električnim stubovima, ili se može vratiti kroz zemlju. Ova dva puta sačinjavaju uzemljeno-neutralnu mrežu. Električna energija teče stazom najmanjeg otpora. Ako postoji veći otpor u neutralnom vodu nego u zemlji, struja će teći kroz zemlju i vratiti se u trafostanicu.
"Napon neutralnog uzemljenja ili lutajući napon pojavit će se kada se struja kreće od neutralne linije prema zemlji ili od zemlje do neutralne linije, koristi kravu kao put ako ta životinja slučajno premosti jaz između njih dvoje", kaže poljoprivredni ekspert, pojasnivši kako kravlji papci pružaju izvrstan kontakt sa zemljom dok stoji na mokrom betonu ili blatu, dok u isto vrijeme krava kontaktira s uzemljenim neutralnim sistemom koji se sastoji od predmeta kao što su metalni stupovi, boksovi, hranilice, muzilice i pojilice.
"Struja jednostavno koristi kravu kao put u svom eventualnom povratku do trafostanice."
Vrlo mali naponi mogu utjecati na životinje. Dokazi pokazuju da sve što je veće od jednog volta može biti izuzetno loše, gledano s finansijskog stajališta za farmu.
"Krava u kontaktu s lutajućim naponom doživi strujni udar, a ponovno izlaganje tim šokovima uzrokuje da razvije ozbiljne probleme u ponašanju i fiziološke probleme, čineći je mnogo manje učinkovitom kad je proizvodnja mlijeka u pitanju", napominje Pocrnja, navodeći kako također može doći do zdravstvenih problema kod životinja kao što su mastitis, reproduktivni problemi i smanjene proizvodnje mlijeka.
Životinje koje dolaze u kontakt s uzemljenim uređajima, kako navodi naš sagovornik, mogu pokazivati ponašanje izbjegavanja, što se može očitovati smanjenom konzumacijom vode i hrane.
"Izloženost na mjestima hranjenja nije uobičajena osim ako se ne koriste metalne posude. Izloženost papaka i kopita na prijelazima između zgrada može rezultirati nevoljkošću ulaska ili izlaska iz zgrada ili dijelova zgrade", precizira.
Utvrđivanje možete izvršiti na dva načina:
- Električnim ispitivanjem
- Posmatranjem ponašanja životinja
Ako se uoče ponašanja izbjegavanja, potrebna je primjena industrijski priznatih metoda električnog ispitivanja kako bi se potvrdila dijagnoza lutajućeg napona.
Glavni uzrok visokofrekventnih/kratkih električnih impulsa na farmama su, kako ističe, nepropisno postavljene električne ograde i elektrificirana vrata na ispustima za mužu. Prevencija i kontrola lutajućeg napona na farmi podrazumijeva redovno održavanje, inspekciju i testiranje električne opreme za farme!
Tagovi
Autorica