Pozitivne vijesti o uzgoju izvorne pasmine. Federalni zavod za poljoprivredu sprema strateške dokumente!
Raste broj uzgajivača, ali i jedinki buše u Federaciji BiH. Tokom ove godine izdato je više od 300 potvrda za ovu pasminu "u tipu", saopćeno je nakon radnog sastanka na temu "Zaštita izvorne pasmine buše u FBiH", kojeg je organizirao Federalni zavod za poljoprivredu (FZZP) Sarajevo.
Kako je navedeno, ovaj Zavod je u 2024. godini izdao 229 potvrda, dok je još 97 izdao Federalni agromediteranski zavod Mostar (FAZ). Najveći broj uzgajivača se nalazi u Zeničko-dobojskom kantonu, njih 38 sa 214 priplodnih grla i određenim brojem podmlatka.
"Od 2021. godine FZZP Sarajevo sa predstavnicima općina Vareš, Kakanj i Olovo, koje područje smo predvidjeli da bude nukleus uzgoja buše u FBiH, radi na inicijativi za dodatnu zaštitu buše u ovom kantonu, za koje potrebe je izrađen strateški dokument sa ciljevima za 10 godina", naveli su.
Od početka rada na ovoj "inicijativi", odnosno od maja 2021., povećani su federalni, kantonalni i općinski poticaji po grlu, a i broj grla se permanentno povećava, u ZDK se uzgaja 196 priplodnih grla buše u 2024. godini.
Također, uspostavljeno je matično knjigovodstvo kod većine uzgajivača buše čime su stvorene pretpostavke za sukcesivno uvođenje u uzgoj u čistoj krvi određenog broja jedinki buše u narednom periodu. Farmeri su kooperativni te je uspostavljena dobra saradnja FZZP Sarajevo sa uzgajivačima buše koji su aktivni učesnici u uzgojno - selekcijskom radu.
Federalni zavod za poljoprivredu je izradio matricu za ocjenjivanje grla sa ocjenama 15 eksterijernih karakteristika u cilju izbjegavanja subjektivnosti ocjenjivača i podizanja kvaliteta ukupne populacije.
Na sastanku su predložene aktivnosti za naredni period te su doneseni zaključci u pravcu unaprjeđenja zaštite buše. Među njima je i onaj da će Zavod u prvom kvartalu 2025. godine dostaviti Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, prijedloge strateških dokumenata važnih za dalje unaprjeđenje zaštite buše i drugih izvornih pasmina, i to: uzgojni program za bušu, listu izvornih pasmina u FBiH te nacionalni program zaštite izvornih pasmina u FBiH.
Inače, ovom sastanku su prisustvovali i predstavnici: Federalnog ministarstva poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva, Poljoprivredno prehrambenog fakulteta u Sarajevu, Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar, općina Vareš, Kakanj i Olovo te predstavnici veterinarskih stanica iz ove tri lokalne zajednice.
Podsjetimo, buša je bosanska domaća pasmina goveda. Ovo autohtono kratkorogo planinsko goveče, poznato je i po tome što nema veliku mliječnost i daje svega 2.000 litara mlijeka godišnje. Njena prednost je što je izuzetno otporna, ne zahtijeva posebnu ishranu i njegu i potrebno je samo da se slobodno kreće i ide na ispašu.
Bosanska buša i na -25 stepeni u surovim planinskim predjelima kopa snijeg i sama dolazi do trave i hrani se. Mlijeko je visoko kvalitetno i ima masnoću poput ovčjeg mlijeka, dok meso po okusu podsjeća na divljač poput srnetine i izrazito je kvalitetno.
Tagovi
Autorica