Pretraga tekstova
Kod klasičnog načina pregonske ispaše, stoka ostaje na ograđenom pregonu čitav dan, a kod obročnog samo dio dana (obično dva do tri sata prije podne i isto toliko poslije podne).
Pregonski način ispaše je najbolje rješenje, jer se tada pašnjak ravnomjerno opterećuje, bolje iskorištava i stoka ga manje gazi. Broj pregona (pojedinih pregrađenih dijelova pašnjaka) zavisi od brzine rasta travnjaka, odnosno, od njegovog obnavljanja.
Pregoni se odvajaju pomoću stalnih ili pokretnih električnih ograda. Gdje postoje stalno ograđeni, obavlja se obročno napasanje uz primjenu električnih pregrada. Kod klasičnog načina pregonske ispaše stoka ostaje na ograđenom pregonu čitav dan, a kod obročnog samo dio dana (obično dva do tri sata prije podne i isto toliko poslije podne).
Pregonske table na pašnjaku se na pogodan način izdijele i ograđuju, neizolovanim električnim provodnikom ("električni pastir"), koji se centralizovano uključuje u električnu mrežu gazdinstva, sa naponom 65 do 75 V od koje stoka beži kada prvi put osjeti električni udar.
U novije vrijeme, ispaša stoke (goveda i ovaca) u jednom pregonu traje obično tri do četiri dana, čak i manje (jedan do dva dana). Broj pregona se reguliše u jednom periodu toliko da ispaša ne traje duže od 25 do 30 dana na svakom pojedinačnom. To bi značilo obično osam do 10 pregona na pašnjaku. Najbolji su oni pravougaonog oblika, odnosa 1:3 (širina:dužina).
Stoku treba izvoditi na ispašu po kategorijama, odnosno, najprije krave muzare prvih mjeseci laktacije, zatim starije krave muzare, zasušene krave, junice.
Smatra se da je za izgon na pašu najpovoljnije vrijeme kada je travnjak visok 15 do 25 cm. Kod te visine, pašnjak srednjeg biljnog sastava daje u prosjeku 60 do 80 kg zelene mase na jedan ar (100 m2), a to je upravo toliko koliko je u jednom danu potrebno odraslom govedu.
Regeneracija trava i leguminoza pašnjaka na jednom pregonu traje 18 do 20 dana, kada je moguće opet vratiti stoku na to mjesto. Kako stoci voda mora biti na raspolaganju u svako doba, trebalo bi napraviti uređaje sa automatskim napajanjem (jedna pojilica za 15 krava). Osim toga, potrebne su i posude za so, koju stoka uz vodu veoma rado troši.
Mlijeko od krava sa farme ili sa slobodne ispaše - koji je vaš izbor?
Nakon ispaše na pregonu, treba pokositi ona mjesta koja stoka nije dovoljno popasla, kao i korove koji su ostali, te je tako najbolja regeneracija pašnjaka. Za normalno obnavljanje ili regeneraciju pašnjaka potrebni su optimalni temperaturni uslovi i prosječno za jedan mjesec oko 50 litara padavina po metru kvadratnom. Odnosno, za period od maja do septembra najmanje 300 litara padavina.
Istraživanja u Rusiji i Skandinaviji su pokazala da se produktivnost pregonskog načina iskorištavanja pašnjaka, povećava do 40 posto u odnosu na slobodnu ispašu.
Tagovi
Pregonsko iskorišćavanje pašnjaka Obročna i klasična ispaša Pregonske table Električni pastir Trajanje ispaše Broj i veličina pregona Kategorije stoke Regeneracija pašnjaka
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇