Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zdravlje vimena
  • 11.11.2023. 09:00

Šta znače za proizvodnju mlijeka i kako ograničiti pojavu lezija na vimenu?

Ekonomski, gubici mogu biti ozbiljni jer se životinje obično opiru muži i zbog toga često bivaju izlučene. Kako smanjiti mogućnost lezija vimena?

Šta znače za proizvodnju mlijeka i kako ograničiti pojavu lezija na vimenu?
Foto: Depositphotos/pxhidalgo
  • 174
  • 44
  • 0

Zdrava koža vimena i sisa kod krava je veoma poželjna kada govorimo o dobrobiti i zdravlju krava, te ekonomičnosti proizvodnje mlijeka. Lezije (rane) vimena i sisa su rani pokazatelji povećanog rizika od mastitisa.

Prouzrokuju finansijske gubitke smanjenjem proizvodnje mlijeka, povećavaju troškove kroz potrebe za tretmanom grla i na kraju ako prodajemo životinje sa lezijama na vimenu, uglavnom ostvaruju manju cijenu na tržištu. Istraživanja ukazuju da su uopšteno bolestima vimena podložnije visoko-proizvodne pasmine goveda kao što su holštajn-frizijsko goveče, džerzej, montbelijar, ali i križanci.

Manje proizvodne, lokalne pasmine goveda, kao što je kod nas gatačko goveče pokazuju veću otpornost na infekcije uslijed pojave lezija na vimenu. To se u osnovi pripisuje nižoj proizvodnji mlijeka i boljem nivou imuniteta. Sisni mišić stezač i sisni kanal su važne primarne barijere protiv invazije patogena u vime.

Lezije ometaju proces muže i mogu izazvati sekundarne probleme (Foto: Depositphotos/ClaraBastian)

Lezije sisa, generalno, ne izazivaju direktno mastitis, ali ometaju proces muže i mogu izazvati sekundarne probleme. Lako kolonizuju bakterije i tako služe kao važan rezervoar infekcije. Ekonomski, gubici mogu biti ozbiljni jer se životinje obično opiru muži i zbog toga često bivaju izlučene.

Porijeklo lezija

Kada govorimo o porijeklu lezija, one su najčešće mehaničke prirode. Pokazalo se da pretjerani ili promjenljivi nivoi vakuuma, stare sisne čaše (erodiranje gume),  promjene u pulsacijama, povezane sa lošim održavanjem i/ili nepažljivom muznog uređaja dovode do oštećenja sisa. Ono je uzrokovano direktno traumom ili indirektno putem degenerativnih promjena koje nastaju uslijed poremećaja cirkulacije krvi u tkivu sisa.

Povrede nastaju i u slučaju ako je slama na kojoj krave leže preoštra, u slučaju ako druga krava nagazi vime/sise krave ili ako u staji ima oštrih predmeta odnosno dijelova smještajnog inventara staje. Najčešći uzročnici infekcija jesu gram-pozitivne bakterije iz grupa stafilokoka i streptokoka, i to: Staphylococcus aureus i Streptococcus dysgalactie.

Kako izbjeći stvaranje lezija na vimenu:

  1. Redovno mijenjati čašice za sise na muznim aparatima. Guma nakon nekog vremena korišćenja, te pranja raznim hemikalijama, počinje da erodira. Puca, obično porečno. Prilikom pulsacija male pukotine u sisnim čašama "štipaju" kožu na sisama i stvaraju sitne lezije koje su ponekad oku nevidljive, ali za kravu veoma osjetljive. Jednostavnim pregledom sisnih čaša, tako što ćete ih skinuti, okrenuti ka izvoru svjetlosti i stisnuti, možete vidjeti da li ima poprečnih pukotina. Ako ima - potrebna je nova čaša.
  2. Previsok vakuum takođe utiče na zdravlje sisa. Vakuum-pumpa mora u prostorima između sisnih guma i sisnih čaša osigurati potpritisak od 40-50 kPa (0,4-0,5 bara). Period smanjenog protoka mlijeka čini oko 50 posto vremena rada muzne jedinice, tako da neispravna mašina može da stvori stres na sise u trajanju od tri ili više minuta u svakom trenutku muže. To može izazvati i krvarenje u epitelu sisa, te nekrozu kože.
  3. Oštri dijelovi u staji ili u okolini. Svaki farmer treba dobro voditi računa o prostoru kuda se kreću muzne krave, kako u objektu, tako i u ispustu odnosno na pašnjaku. Treba dobro pripaziti da li ima oštrih dijelova u staji, da li je neko ležište razvaljeno, neka daska stoji nepravilno, neki ekser viri iz zida ili drugih dijelova objekata kroz koje se krava kreće. Takođe, veliki problem su i ograde od bodljikave žive, posebno ako padnu i tako ostanu u travi, što je na žalost čest slučaj kod nas uslijed sve više napuštenih imanja i njiva. Lezije na vimenu mogu biti uzrokovane čak i od prestare, prerasle i pretvrde slame, rezane na taj način da ostaju oštri krajevi stabljike. S toga i o samoj prostirci treba dobro razmisliti i voditi računa s čim se prostore ležište. Ovo je psoeban problem u stajama sa dubokom prostirkom.  

Nove tehnologije

Rezervoari infekcije u blizini sisnog otvora će imati izražen negativan uticaj na mjere kontrole mastitisa. Neke lezije sisa potiču od djelovanja jednog bakterijskog, virusnog, hemijskog ili fizičkog agensa. Ali dok dođe veterinar možemo već imati udruženo djelovanje više ovih uzročnika. Zarastanje lezija može biti više potpomognuto savjetima o upravljanju stadom i potrebama unapređenje procesa u proizvodnji (objekat, muzni uređaj) nego terapijom.

 

Na šta treba obratiti pažnju prilikom mašinske muže krava?

U posljednje vrijeme sve više muznih uređaja automatski prati sve promjene u muznom uređaju ili robotu, što omogućuje proizvođaču daljinsko praćenje situacije. S toga, modernizacija muznih uređaja i korišćenje novih tehnologija jeste dodatni alat za unapređenje zdravlja vimena i konkurentnu proizvodnju mlijeka.

Redovno čišćenje muznog uređaja, izmuzišta i robota. Visok pritisak, dobar balans baza i kiselina, takođe je rješenje za smanjenje mogućnosti infekcija vimena i u slučaju postojanja lezija.


Tagovi

Zdravlje vimena Lezije vimena Rane na vimenu Čašice za sise Vakuum pumpa Oštra slama


Autor

Miljan Erbez

Više [+]

Stručnjak iz oblasti stočarstva, s dugogodišnjim iskustvom u domaćim i međunarodnim projektima iz poljoprivrednog sektora. Osnovne studije završio na Poljoprivrednom fakultetu u Banjoj Luci, doktorske u Brnu (Češka Republika), postdoktorski u saradnji dva Norveška i Banjalučkim poljoprivrednim fakultetom. Autor više od 30 naučnih radova i šest knjiga iz oblasti proizvodnje mlijeka.