Pretraga tekstova
Lani je u BiH proizvedeno oko 280 miliona litara mlijeka, plaćeno je 173 miliona KM. Vrijednost uvezenog je bila veća
Proizvođači mlijeka u Bosni i Hercegovini već mjesecima ukazuju na nezavidan položaj na domaćem tržištu. U posljednje vrijeme sve su češći medijski izvještaji i nerentabilnosti farmi, smanjenju kapaciteta pa čak i njihovom gašenju.
Najveći problem, kako navode farmeri su niske otkupne cijene mlijeka, dok istovremeno rastu cijene osnovnih inputa ove proizvodnje, re neuvođenje plavog dizela. Poljoprivrednici u BiH su jedini u Evropi koji nemaju omogućen plavi dizel, što ih dovodi u nekonkurentan položaj.
U međuvremenu entitetske vlasti su poduzele određene korake, kada je riječ o cijeni mlijeka - da se zaustave negativni trendovi u ovom sektoru ili privremeno smire proizvođači? Federacija BiH je povećala premije, Republika Srpska je iz Kompenzacionog fonda unaprijedila redovnost isplate. Nivo BiH je ostao gluv kad je u pitanju uvođenje plavog dizela, naravno, o korištenju alata zaštite domaće proizvodnje se nije ni govorilo. Pokazalo se da je državnom nivou, bitnije oslobađanje od carina luksuznih roba - inicijativa za oslobađanje električnih auta od carina, nego pitanje šta ćemo jesti?
Nameće se pitanje jesu li proizvođači mlijeka u pravu? Da li je naše tržište stvarno ugroženo?
Tabela 1: Uvoz i izvoz mlijeka 2019. - 2021.
|
2019. |
2020. |
2021. |
---|---|---|---|
Izvoz |
106.640.558,00 KM | 94.048.330,00 KM | 92.907.990,00 KM |
Uvoz |
180.038.082,00 KM | 159.666.633,00 KM | 174.698.672,00 KM |
Kada je riječ o količinama, podaci upućuju da BiH izvozi proizvode niskog stepena prerade. Tako je u 2021. godini u prosjeku jedan kilogram izvezenog mlijeka odnosno mliječnih prerađevina koštao 1,15 KM. Sa druge strane, vrijednost kilograma uvezenog mlijeka, odnosno mliječnih prerađevina, iznosila je skoro 3,30 KM.
Generalno, uvoz i izvoz imaju trend pada, iako je uvoz dominantan. Pokrivenost uvoza izvozom je u trogodišnjem periodu 57 posto. Vrijednost uvoza mlijeka i mliječnih prerađevina je skoro pa jednaka vrijednosti otkupljenog sirovog mlijeka.
U 2021. godini je u BiH proizvedeno oko 280 miliona litara mlijeka i sa prosječnom otkupnom cijenom od 0,62 KM/l plaćeno je 173 miliona KM. Vrijednost uvoza lani je bio viši od 174 miliona KM.
Ostaju otvorena pitanja zašto se smanjuje i uvoz i izvoz? Da li bh. proizvodi zamjenjuju one uvozne na policama domaćih marketa? Smanjuje li se broj stanovnika ili kupovna moć? Kako god, ostaje činjenica da država nije uradila ništa na zaštiti domaće proizvodnje, te da stanovništvo jedino samoinicijativno može birati domaće.
Tagovi
Mlijeko Uvoz Izvoz Farmeri Plavi dizel Prozvođači mlijeka
Autor
Više [+]
Stručnjak iz oblasti stočarstva, s dugogodišnjim iskustvom u domaćim i međunarodnim projektima iz poljoprivrednog sektora. Osnovne studije završio na Poljoprivrednom fakultetu u Banjoj Luci, doktorske u Brnu (Češka Republika), postdoktorski u saradnji dva Norveška i Banjalučkim poljoprivrednim fakultetom. Autor više od 30 naučnih radova i šest knjiga iz oblasti proizvodnje mlijeka.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇