Njemački državni i savezni ministri poljoprivrede složili su se da je potrebna opsežna rekonstrukcija stočarstva. Paralelno s tim, uskoro planiraju uvesti nacionalnu oznaku dobrobiti životinja.
Na konferenciji ministara poljoprivrede prošli sedmice predstavnici 16 njemačkih saveznih država dogovorili su se razviti pravni okvir za obnovu stočarstva u cijeloj zemlji, a prije parlamentarnih izbora sljedeće jeseni.
Ministrica poljoprivrede Julia Klöckner obećala je da će do sljedeće konferencije na proljeće predstaviti studiju izvedivosti koja će pokazati kako bi se takav veliki projekat mogao finansirati.
Rezolucija se zasnivala na rezultatima takozvane Borchertove komisije koja je u februaru iznijela prijedloge za preusmjeravanje ove grane poljoprivrede, a u julu je Bundestat zatražio od vlade da razvije koncept.
"Vjerujem da smo danas napravili veliki korak naprijed", rekao je bivši ministar poljoprivrede Jochen Borchert. "Gotovo da niko prije pola godine nije vjerovao da ćemo moći početi tako brzo sprovoditi promjene sa tako širokim temeljima", napomenuo je.
Kako bi finansirala transformaciju staja, vlada treba stvoriti nove izvore prihoda. Između ostalog, raspravlja se o višem porezu na dodatu vrijednost na životinjske proizvode ili direktnim subvencijama iz saveznog proračuna.
Naučnici traže ukidanje smanjenja PDV-a na životinjske proizvode, ministrica Klöckner ne da
Borchertova komisija pretpostavlja da će zahtjevi za ulaganjem iznositi 3 do 5 milijardi eura godišnje. U tu svrhu preporučuje se porez na dobrobit životinja, tako da su potrošači proporcionalno opterećeni potrošnjom takve vrste proizvoda.
Konkretno, stručnjaci predlažu porez od 40 centi po kilogramu mesa i kobasica, 2 centa po kilogramu za mlijeko i svježe mliječne proizvode i 15 centi po kilogramu za sir, maslac i mlijeko u prahu.
Prema proračunima Ministarstva poljoprivrede, potrošači u Njemačkoj platili bi u prosjeku 35,02 eura godišnje više. Paket privrednog podsticaja njemačke vlade za korona virus već predviđa 300 miliona eura koji će se uložiti u staje za sprovođenje zaštite životinja u 2020. i 2021. godini.
Poboljšanje stočarstva jedan je od prioriteta njemačkog predsjedanja. Vijeće EU, predvođeno Finskom, pozvalo je Komisiju da 2019. razvije pravni okvir za jedinstvenu oznaku dobrobiti životinja u Uniji. Do sada su je uvele samo Danska i Nizozemska.
Njemačka uvodi naknadu na meso zbog dobrobiti životinja i pomoći farmerima?
U Njemačkoj, koja ima najveću proizvodnju svinja u EU, na putu je i takva oznaka. U početku će se primjenjivati samo na svinje i biti će dobrovoljna, a trenutno se tri četvrtine svih životinja u toj zemlji drži u skladu sa zakonskim minimalnim standardima.
Portparol politike zaštite životinja parlamentarne stranke SPD, Susanne Mittag, već je najavila kako oni neće podržati etiketu u Bundestagu, rekavši: "Na ambalaži trebamo obveznu etiketu, koja će se odnositi na sve domaće životinje".
Brojne aktivističke organizacije smatraju kako ovaj projekt nije dovoljan jer je sa jedne strane dobrovoljan, a sa druge još uvijek, na primjer, toleriše skraćivanje repa kod prasadi.
"Ne smije se prihvatiti ni jedan uzgojni sistem koji i dalje dopušta amputacije dijelova tijela životinja, a kamoli da takav sistem bude finansijski potpomognut", rekao je Jasmin Zöllmeru iz organizacije Provieh.
Bilo je kritika i iz organizacije za zaštitu potrošača Foodwatch. "Promocija novih staja ne mijenja ništa o fiksaciji izvoza njemačke poljoprivredne industrije i brutalnom potkopavanju konkurencije", komentarisao je Matthias Wolfschmidt, veterinar i direktor strategije te organizacije.
Tagovi
Autorica