Pretraga tekstova
Proizvod na bazi feromona, koji drži vukove podalje, postavlja se u poseban dispenzer i jednostavno pričvršćuje na ovratnike ovaca, koza ili krava. Saznajte kako funkcionira
Opasnost od napada velikih predatora na stoku mogla bi se uskoro značajno smanjiti, najavio je švicarski poljoprivredni proizvođač Agroline. U partnerstvu s biotehnološkom kompanijom Tibio i naučno-savjetodavnim poduzećem Studio Alpino, razvili su rješenje za zaštitu domaćih životinja od napada.
Kako navode, inovativnost ovog proizvoda leži u korištenju feromona - specifičnih mirisa koje s visokom učinkovitošću drže velike mesojede, kao što je vuk, na sigurnoj udaljenosti od blaga.
Proizvod na bazi feromona, koji drži vukove podalje, postavlja se u poseban dispenzer i jednostavno pričvršćuje na ovratnike ovaca, koza ili krava. Nakon postavljanja, kontinuirano otpušta mirise koji simuliraju vučji teritorij, čime se značajno smanjuje rizik od napada.
"Ovratnik ne pruža 100-postotnu zaštitu od napada vukova, ali poljoprivrednicima možemo pružiti djelotvoran dio rješenja u odbrani stada", kaže predsjednik uprave Agrolinea, Christian Saglini. Kako navode u sopćenju, praktični testovi pokazuju učinkovitost od 50 do 60%.
Feromoni su mirisne tvari koje ispuštaju živa bića, a u poljoprivredi se već dugo uspješno koriste za zaštitu bilja. Neki od njih djeluju kao mamci, dok drugi imaju odbojno djelovanje. Na primjer, mamci s feromonima pomažu u suzbijanju štetočia i praćenju njihovih populacija.
Agroline koji je najavio proširenje primjene feromona na zaštitu od divljih životinja, planira plasirati ovaj proizvod na tržište već ove godine. "Ovaj pristup mogao bi igrati važnu ulogu u budućem upravljanju velikim predatorima”, zaključio je izvršni direktor kompanije Tibio, Davide Städler.
Tagovi
Zaštita stada Zaštita od vukova Švicarska Feromoni Ovce Koze Krave Davide Städler Christian Saglini
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U belgijskoj pokrajini Limburg, u samom srcu regije poznate po uzgoju krušaka, nalazi se jedan voćnjak koji se izdvaja svojom jedinstvenošću. Ondje unutar kupola, takozvanih "Ecotrona", znanstvenici uzgajaju kruške u potpuno kontroliranim u... Više [+]
U belgijskoj pokrajini Limburg, u samom srcu regije poznate po uzgoju krušaka, nalazi se jedan voćnjak koji se izdvaja svojom jedinstvenošću. Ondje unutar kupola, takozvanih "Ecotrona", znanstvenici uzgajaju kruške u potpuno kontroliranim uvjetima, tako da simuliraju klimu kakva se predviđa već u 2040. godini. Uskoro više!
Andrej Žalec
prije 4 dana
Maja Celing Celić, nadam se, da vas što više ljudi zaprati, jer oni koji ne prate nove tehnike sadržaje pa i trendove i ne prilagođavaju se, neče Više [+] moči konkurirati i nemaju svetlu budučnost.