Pretraga tekstova
U domaćinstvu ili na farmi na kojoj se utvrdi prisustvo svinjske kuge vrši se eutanazija svih svinja, po propisanoj proceduri. Štetu domaćinu nadoknađuje država.
Afrička kuga svinja prisutna je u Braničevskom okrugu u Srbiji više od dvije godine. Od tada se pojavljuje na različitim mjestima, uglavnom u lovištima kod divljih svinja, ali, od nje obolijevaju i domaće svinje kao što je to posljednji slučaj u selu Požeženo kod Velikog Gradišta, piše RTS.
"Tu gdje se otkrije u krugu od tri kilometra proglašava se zaraženo područje, u krugu od deset kilometara je ugroženo područje. Postoje zakonom propisane mjere koje se sprovode u zaraženom, ugroženom području. U svakom slučaju zabranjuje se promet životinja, napuštanje životinja iz dvorišta, bilo kakav transport", objašnjava za Javni servis Srbije, direktor veterinarske stanice Veliko Gradište dr Saša Rajčić.
Tako su na osnovu rješenja Uprave za veterinu, naselja u opštini Golubac - Braničevo, Donja Kruševica, Vinci, Ponikve i Usije proglašena ugroženim od zarazne bolesti afrička kuga svinja, prenosi urbancityradio.rs.
Higijena na farmi ima važnu ulogu u težini toka bolesti afričke svinjske kuge
U domaćinstvu ili na farmi na kojoj se utvrdi prisustvo svinjske kuge vrši se eutanazija svih svinja, po propisanoj proceduri. Štetu domaćinu nadoknađuje država. Ali, zbog mjera zaštite, koje podrazumijevaju zabranu prometa, prodaje mesa, pa čak i klanja svinja za sopstvene potrebe u zaraženom području, trpe i drugi odgajivači.
Afrička kuga svinja navodno je u Srbiju ušla iz Bugarske, i za par godina proširila se po cijeloj Istočnoj Srbiji. Nije opasna po zdravlje ljudi, ali protiv nje nema lijeka ni vakcine.
Tagovi
Afrička svinjska kuga Braničevski okrug Saša Rajčić Mere zaštite Eutanazija svinja
Autorica
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.