Pretraga tekstova
Najveći uvoznik, prema procjeni oko 90 posto, bosanskohercegovačkoga uglja je Srbija
Udruženje peradara FBiH, pozivalo je nadležne institucije na racionalnije upravljanje rudom mrkoga uglja. Navode kako su, uslijed nekontroliranog izvoza uglja, koji se udvostručio u odnosu na prošlu godinu, potrebe bosanskohercegovačkog tržišta ostale "pothlađene".
Najveći uvoznik, prema procjeni oko 90 posto, bosanskohercegovačkoga uglja je Srbija.
"Usporedbe radi, Srbija je, u jeku aktualne krize, onemogućila izvoz žitarica kako bi, prije svega, osigurala vlastite potrebe. Izvoz žitarica iz Srbije je, potom, omogućen u skladu sa kvotama koje je odredila Vlada Republike Srbije, a sve u cilju zaštite vlastitih potreba. Legitimno i logično.
Srbija je važan strateški i ekonomski partner Bosni i Hercegovini i u duhu toga pozdravljamo ekonomsku suradnju naših zemalja. Ali, Bosni i Hercegovini bi važniji partner morala biti – Bosna i Hercegovina", naveli su peradari u svaom saopćenju.
Tragom toga, predlažu uvođenje kvote i kontroliranog izvoza, kako bi osigurali vlastite potrebe. Deficit uglja, kako dodaju, ozbiljno narušava stabilnost, ionako nestabilne, peradarske proizvodnje.
Uzgoj brojlera je sofisticiran proces i zahtjeva uvjete izuzetno visokih temperatura, do 34°C. Stoga je ističu, ugalj kao energent je od vitalnog značaja za ovu proizvodnju.
"Nemogućnost kontinuirane nabavke uglja, rokovi isporuke koji prelaze po 30 dana i divlji skokovi cijena... dodatno destabiliziraju našu proizvodnju i donose nam neizvjesnu zimu. A, nažalost, i poskupljenje naših proizvoda", zaključuju iz Udruženja peradara FBiH.
Tagovi
Peradari Udruženje peradara FBiH Izvoz uglja Ugalj Energent Proizvodnja
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.