Ukoliko BiH dobije odobrenje izvoza za A za klasu, to automatski stvara preduslove za podizanje kapaciteta koji se trenutno prilagođavaju tržištu BiH i regiona.
Otklonjeni su uočeni nedostaci na putu da se jaja A klase iz Bosne i Hercegovine plasiraju na tržište Evropske unije, o čemu će uskoro biti obaviještena i Evropska komisija, poručeno je iz Doboja, nakon sastanka Koordinacionog odbora živinara/peradara BiH. Istaknuto je i kako bh. peradari moraju prevenirati pojavu salmonele i dokazati da su na tom putu otklonjene sve prepreke.
Kopredsjedavajući ovog odbora, Predrag Miličić, podsjetio je da je Bosna i Hercegovina još 2019. godine dobila odobrenje Evropske komisije za izvoz mesa i konzumnih jaja.
"O postignutim rezultatima ćemo obavijestiti Evropsku komisiju nakon čega tokom ove godine nas očekuju inspekcije inspektora Kancelarije za hranu i veterinarstvo EU, jer se odobrenje o izvozu jaja A klase može dobiti samo na osnovu izvještaja domaćih institucija", pojasnio je Miličić, dodajući da su od ranije odobreni za B listu.
Kada je riječ o inicijativi za izvoz rasplodnih jaja i jednodnevnih pilića, kao i tovnog materijala kada je živinarstvo u pitanju, Miličić je naveo da je ona pokrenuta u decembru prošle godine.
"Ukoliko budemo odobreni za A za klasu, to automatski stvara preduslove da možemo da dižemo kapacitete koje moramo sad prilagođavati okolnostima na tržištu BiH i regiona, to će povući i ostale proizvođače da uđu u odobravanje od Kancelarije za veterinarstvo BiH, a time i upošljavanje novih ljudi i novih kapaciteta. Ono što je potrebno još jeste dokazati preveniranje salmonele, koju prate iz Evropske komsije, a mi podatke imamo po firmama, samo moramo dokazati da su sva registrovana jata iz lake linije pod našim nadzorom", kazao je Miličić.
U Bosni i Hercegovini samo jedna firma izvozi jaja B kategorije, a riječ je oko 10 miliona jedinki godišnje. Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, naveli su da u saradnji sa drugim nadležnim organima, aktivno učestvuju u vezi sa stvaranjem preduslova za izvoz hrane životinjskog porijekla.
"Danas imamo stvorene uslove za izvoz mlijeka, meso peradi, med, ribu, kao i druge proizvode. Cilj nam je sada da u ovom trenutku omogućimo izvoz jaja A klase u EU. Na EU tržištu već su naša jaja na B listi, koja se nalaze u konditorskoj proizvodnji, odnosno industriji", rekao je pomoćnik ministra za veterinarstvo Negoslav Lukić.
Aktivno se, kako je dodao, sprovodi i program kontrole na salmonelu. Veterinarski inspektori i druge nadležne institucije već od naredne sedmice krenuće sa uzorkovanjem svih farmi koka nosilja kako bi se potvrdio slobodan status. "Sve ostale predaktivnosti u smislu registara proizvođača smo već uradili. Smatram da bi izvoz konzumnih jaja na tržište EU značio mnogo za Republiku Srpsku s obzirom na velike proizvođače koji ispunjavaju najozbiljnije standarde", kazao je Lukić, dodajući da u RS ima nekoliko većih firmi koje se bave proizvodnjom jaja i ispunjavaju visoke standarde.
Iz kompanije "Iradia" iz Laktaša, koja na godišnjem nivou proizvede 13.000.000 rasplodnih jaja, trenutno ne mogu izvesti na tržište EU.
"Mi u BiH trenutno imamo viškove u proizvodnji te vrste robe i mi te viškove uspijevamo da plasiramo na tržište Srbije. Radili smo i neke izvoze na tržišta zemlja Bliskog istoka, ali svakako bi imali šta plasirati na tržište EU", istakla je predstavnica kompanije "Iradia" iz Laktaša, Biljana Tomić.
Prema njenim riječima, ukoliko se dođe na A listu, to bi dovelo i do proširenja njihovih kapaciteta, ali i do novog zapošljavanja.
Tagovi
Autor