Pretraga tekstova
Milorad Bajac iz Gospođinaca pronašao je način kako da se riješi viška stajskog đubriva i da pritom ostvari zaradu iz toga.
Poljoprivredno gazdinstvo "Bajac" u Gospođincima kod Žablja u Srbiji decenijama unazad bavi se proizvodnjom i preradom kravljeg mlijeka. Na čelu gazdinstva je Milorad Bajac, koji je godinama unazad bio uključen u posao, izučio ga od oca i majke.
Devedeset posto proizvodnje usmjerili su ka proizvodnji sira, koji proizvode već dugi niz godina. Na farmi Bajac trenutno se nalazi oko 40 grla krava crvenog i crnog holštajna, zatim dvadesetak junica i desetak teladi. Obrađuju oko 75 hektara zemlje na kojoj uzgajaju kukuruz, djetelinu i raž, koje koriste za ishranu stoke, a osim toga uzgajaju i soju.
"Moja porodica se proizvodnjom sira bavi dugi niz godina. To su najprije radili moji otac i majka, a danas se time bavimo supruga i ja. Inače, na gazdinstvu rade i dva naša sina. Zahvaljujući savremenoj mehanizaciji u koju smo ulagali, uspijevamo da izađemo na kraj sa svim obavezama i poslom", kaže Milorad Bajac.
Dnevno proizvedu oko 950 litara mlijeka, a mali dio toga daju u mljekaru, dok je veći dio namijenjen za proizvodnju sira. Asortiman čine rolovani, podliveni i punomasni sir. Svoje proizvode prodaju na Futoškoj pijaci u Novom Sadu, kao i obližnjim restoranima i pekarama.
Tvrdi kravlji sir: Sve traženiji - što zbog okusa, ali i izgleda
"Ova godina je bila katastrofalna jer nas je pogodila velika suša. Tri četvrtine našeg atara je bio u izuzetno lošem stanju, jedan mali dio je dobio kišu na vrijeme. Tamo su rezultati bili mnogo bolji. Ali bože moj, glavu gore i idemo dalje. Bilo je i gorih godina pa smo preživjeli", veli optimistično ovaj domaćin i dodaje situaciju je izvuklo zalivanje lucerke i postrnog kukuruza.
U želji da olakša proizvodnju, Bajac je ove godine kupio briketirnicu za stajsko đubrivo. On kaže da se tokom proizvodnje, na mjesečnom nivou pojavilo oko 200 tona viška tečnog stajskog đubriva, koje je bilo problematično odložiti, naročito u periodu od januara do marta. To da je, kaže, podstaklo da investira u briketirnicu.
U povrtarskoj proizvodnji naročito se traže briketi stajskog đubriva, a koriste se i u ratarstvu.
"Mislim da se briketi stajskog đubriva uglavnom uvoze iz Italije. Plan nam je veći dio koji proizvedemo zahvaljujući tom višku koji imamo, prodamo. Ako ne uspijemo u tome, bacit ćemo na naše njive. Ipak, imamo dosta prijatelja koji se bave povrtarskom proizvodnjom koji su izrazili zainteresovanost za to, pa vidjet ćemo."
Kada je riječ o mliječnom govedarstvu, velika je olakšica automatizovati što više procesa u ovoj proizvodnji, tvrdi ovaj poljoprivrednik. On planira da u narednom periodu nabavi još dvadesetak muznih grla i proširi proizvodnju. Za to će biti potrebno izgraditi i opremiti novu štalu.
Tagovi
Milorad bajac Briketi od stajskog đubriva Stajsko đubrivo Separator za đubrivo Briketirnica Mliječno govedarstvo
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka. Sarađivala kao novinarka, dopisnica i reporterka za nekoliko različitih medija. Najviše voli teme o životu, radu i problemima, "običnog" čoveka.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...