Kako se nalaze u "gradu milionera", kojeg često nazivaju i poslovnim čudom, ne treba čuditi što će na tržište uskoro izbaciti i nove proizvode. U svom vlasništvu imaju i farmu krava.
U srcu Bosne, u Tešnju, smještena je porodična firma "Zlatna kap", koja je kroz godine postala sinonim za kvalitetne i inovativne mliječne proizvode. Maid Smajić i njegova porodica više od 18 godina ulažu trud i resurse u unapređenje proizvodnje.
Kako se nalaze u "gradu milionera", kojeg često nazivaju i poslovnim čudom, ne treba čuditi što će na tržište uskoro izbaciti i nove proizvode. U svom vlasništvu imaju i farmu krava. Ideja ne manjka, pa ih one guraju na širenje, a naš sagovornik otkriva da će, osim investicija u proizvodnju, graditi i novi objekat za svoje krave.
Tržište sve više traži sireve, priča Maid, objašnjavajući kako njihova ponuda u proizvodnji sira trenutno uključuje one sa koprivom, s čilijem, bijelim lukom, dimljene sireve, a tu je i njihov specijalni "Zlatni sir" koji sazrijeva sedam do osam mjeseci i koji je pravi hit među potrošačima. Na sajmovima se uvijek traži komad više, a tome smo svjedočili i na Mostarskom sajmu.
"Ubacili smo i novi začin, srijemuš, i neke malo laganije sireve koji brže sazrijevaju. Angažirali smo tehnologe, uradili probne sireve, pa vidjet ćemo dok sazriju kakvi će biti. Svi naši začini dolaze od certificiranih firmi, jer to je važno za kvalitet proizvoda", navodi Smajić, dodavši kako ništa bez analize ne prolazi, što znači da ne smiju tek tako brati, kupovati i sami dodavati začine.
Iako proizvodnja nije jednostavna, porodica Smajić se stalno uspinje. "Ulaganja su ogromna", priznaje Maid, "ali to radimo jer volimo, i to je osnovno za postizanje rezultata."
Ove godine su investirali u proširenje objekta i već nabavljaju novu savremenu opremu. Svake godine investiraju kako bi proširili kapacitete i unaprijedili proizvodnju.
"Trenutno otkupljujemo oko 6 tona mlijeka dnevno. Djelomično prerađujemo, a ostatak šaljemo u mljekaru", ističe.
Posjeduju i vlastitu farmu, na kojoj je trenutno 25 grla, no i nju će širiti do kapaciteta 100 grla, s naglaskom na kvalitetnu genetiku. Lani su za svoje kooperante uvezli dva šlepera stoke iz Češke. Razlika u količini proizvodnje već je vidljiva.
"Ako grlo daje 10 -15 litara mlijeka, to više nije rentabilno. Svaki dan radimo analize, a 99 posto našeg mlijeka je u ekstra klasi, s odličnim procentima masnoće i proteina", ističe naš sagovornik.
Nema mira, ali ima znanja: Obrenija stoji iza najljepših likera sa juga
Proizvodi "Zlatne kapi" mogu se pronaći na sajmovima, u tržnim centrima, a najviše u Tešnju. Sirevi se cjenovno kreću od 15 do 30 maraka, zavisno od vrste i vremena zrenja. Pakiraju ih u različite veličine, od 200 grama pa do dva kilograma, kako bi zadovoljili potrebe svih kupaca.
"Kvalitet nas je doveo do tržnih centara i restorana, trudimo se da održimo taj standard koji se traži", zaključuje Maid.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Rodoč bb,
88000 Mostar,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 36 350 194,
e-mail: info@mostarski-sajam.com
web: http://www.mostar-fair.com/