Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ventilacija staje
  • 28.11.2017. 09:00

Mliječne krave zimi trebaju dobro ventilirane objekte

Činjenica je da goveda mnogo bolje podnose niže temperature od visokih, međutim vrlo čest problem tokom zime nastaje nepravilnom ventilacijom.

Foto: Pixabay/hobbyboy
  • 4.529
  • 403
  • 0

Mnogo bolje i efikasnije je držati goveda, naročito mliječna grla, u stajama s vanjskom klimom uz osnovno osiguranje i zaštitu od hladnog vjetra, propuha, kiše i snijega nego u skroz zatvorenim stajama. Česta i početnička greška je zatvaranje i pregrađivanje vrata i prozora u stajama tokom zime.

Vjerovatno su se mnogi zapitali je li govedima hladno tokom zime? Činjenica je da goveda mnogo bolje podnose niže temperature od visokih, međutim vrlo čest problem tokom zime nastaje nepravilnom ventilacijom. Hladan i suh zimski zrak odgovara govedima, i sve dok je temperatura u rasponu od 4 °C do 12 °C bez povećanja vlage i koncentracije štetnih plinova, goveda su u zoni komfora. Štetni gasovi, ugljen dioksid, amonijak, vodena para i vlaga osnovni su "zimski" problemi u stajama, stoga dobrom i pravilnom ventilacijom se spriječava pojava bolesti i osigurava svjež vazduh govedima.

Osigurati svjež vazduh govedima

Mliječna goveda dobro podnose i jako niske temperature, a pragom tolerancije se smatra -12°C. Niske temperature postaju problem onog momenta kada dođe do naglog zahlađenja objekta/staje sa visokom vlagom. Smrzavanje i odmrazvanje tada može prouzrokovati dodatne probleme i smanjenu proizvodnju.

Regulisati temperaturu u stajama tokom zime u smislu povećanja je pogrešno i dodatno košta. Osiguravanje protoka svježeg vazduha je sasvim dovoljno i poželjno.

Moderne farme posjeduju sisteme ventilacije koji regulišu količinu i postotak štetnih gasova i protok zraka. Na farmama bez ovakvog sistema i običnim stajama optimalni mikroklimatski uvjeti se mogu postići vrlo jednostavno mehaničkim provjetravanjem, otvaranjem vrata i prozora ili otvaranjem jedne cijele strane zida za šta mogu poslužiti bale sijena koje se lako i brzo postavljaju ili skidaju.

Definicija iz udžbenika kaže da jedno grlo od oko 500 kg u zimskom periodu tokom jednog sata na temperaturama do 10°C izluči 300g vodene pare i 160l CO2. Preračunate istim principom i dobijene gore pomenute količine na vlastitoj farmi možete kontrolisati i održavati u optimalnim uvjetima redovnom ventilacijom objekta.

Spriječiti smrzavanje opreme i hrane

Niske temperature nisu problem za goveda, ali jesu za hranu, sisteme vodoopskrbe, mehanizaciju, izmuzišta i dodatnu opremu. Dakle, govedima se ne smije davati smrznutu hranu!

Smrznuta hrana gubi strukturu, postaje gnjecava i promjenom boje i mirisa postaje odbojna govedima za ishranu. U gorim slučajevima može izazvati i prolive, te direktno uticati na proizvodnju.

U slučajevima niskih temperatura površinski sloj sliaže mrzne, i preporuka je uzimati hranu na dubljim slojevima od 20 cm. Ove situacije se izbjegavaju u momentima pripreme hrane, konzerviranja silaže, ili skladištenja druge hrane. Takvi prostori ne smiju biti pod uticajem vlage, ili na otvorenom. I u ovom slučaju bale sijena mogu izuzetno poslužiti kao dodatna zaštita.

U zimskom periodu poželjno je i češće mijenjati stelju, a isjeckana dodatna pilota ili slama može dobro poslužiti u spriječavanju klizavih podova ili dodatni sloj u boksovima kako bi se održali suvi. Nakon svakog pranja izmuzišta ili bilo kojeg drugog sistema ili dodatne opreme tokom zime, osnovni zatadak poslije je i posušivanje kako bi se spriječilo smrzavanje ili pucanje opreme.

Foto: Pixabay/hobbyboy


Tagovi

Goveda Zima Ventilacija Vlaga Temperatura Svjež vazduh Farma Sijeno Zaštita Stelja Pranje Posušivanje


Autor

Adi Pašalić

Više [+]

Magistar Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu sa specijalizacijom na odsjeku Tehnologija uzgoja životinja. Autor je dva samostalna razvojna projekta i jednog istraživačkog rada iz područja mljekarstva. Najviše ga zanimaju teme iz područja uzgojno selekcijskog rada i farmerskog poslovanja.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Njemački radnici rade sve manje. U Europi su Nijemci gotovo pri dnu statistike radnog vremena. Od 27 zemalja EU samo Danci i Nizozemci rade nešto manje. A Nijemci su često bolesni. Nedostaje im puno kvalificiranih radnika, zbog čega su sve... Više [+]