Pretraga tekstova
Mjesto na kojem su goveda pasla nije bilo ograđeno. Medvjed je rastrgao vime i zadnji dio krave.
U selu Rovna, nadomak Bugojna, medvjed je u petak, 11. aprila, usmrtio jednu kravu domaćina Kemala Muslimovića. Goveda su, kako je ispričao za Agroklub, bila na ispaši, na oko kilometar i po od naselja.
"U sred dana se to desilo, iza džume, ja sam došao oko 15 sati da ih tražim, a čule su i komšije kada se tamo to dešavalo", kaže Muslimović, dodavši da je ostalo pet krava i nekoliko junadi.
Mjesto na kojem su goveda pasla nije bilo ograđeno. Medvjed je rastrgao vime i zadnji dio krave, te je isparao, priča nam ovaj domaćin, navodeći da je riječ o buši.
"On je nju uvalio u jednu leku i tu je i ostala. Ostale su, hvala Bogu, uspjele pobjeći. Dolazili su lovočuvari u subotu, pogledali, slikali. Zvao sam i veterinarskog inspektora, ali nisu dolazili zbog vikenda, rekli su danas doći, ja kravu nisam pomjerao, stoji gdje jesti", dodaje.
Kada su lovci dužni nadoknaditi štetu poljoprivrednicima i otkud toliko divljači?
Goveda koja su uspjela pobjeći od medvjeda su, sudeći prema opisima Muslimovića, doživjela veliki stres. Sinoć su, priča nam, došle do napadnute krave, te su ih jedva uspjeli otjerati.
"Tuguju za njom, ne možete vjerovati. To ne bi insan, čovjek ovako oko nje", kaže Kemal, dodajući da su na istom mjestu, prije nekoliko godina, ubijene tri-četiri krave.
Inače, nakon što je vijest da je medvjed ubio kravu na Facebooku objavio lokalni portal Bugojno Danas, reagirali su brojni korisnici ove društvene mreže, navodeći kako država treba nadoknaditi štetu, kao i da su "medvjedi više zaštićeni nego ljudi". Drgi 'pak kažu kako se "nema kome žaliti". Također, mnogi komentiraju da se medvjed šeće selima po Srednjoj Bosni, prilažući i snimke.
Pored ostalog, pozvali su i da se organizira prikupljanje pomoći za ovog domaćina kako bi kupio novu kravu.
"Ja ne tražim ništa ni od koga. Meni je šteta velika. Pitaju me 'koliko ona vrijedi', pa ne vrijedi ništa sad, nje nema", poručuje Muslimović.
Tagovi
Napad medvjeda Selo Rovna Kemal Muslimović Ispaša Nadoknada štete Lovci
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Još nije kasno za sjetvu krompira... #sjetvakrompira
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍 Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍