Pretraga tekstova
Istraživanje Sveučilišta u Sydneyu provedeno tokom pet mjeseci otkrilo je da ove životinje proizvode određene glasove ovisno o emocionalnim stanjima u kojimam se nalaze, a što otkriva njihovu osobnost.
"Milka, da znaš kako mi je danas godio svjež zrak i sočna trava! Baš mi je bilo lijepo na ispaši!", rekla je Rumena svojoj prijateljici kada su se navečer vratile u štalu. Na kravljem bi to možda zvučalo ovako: "Muuuuu, mu mu. Muu."
Šalim se naravno jer, ne razumijem kravlji jezik. No, ima tko ga razumije.
Istraživanje Sveučilišta u Sydneyu provedeno tokom pet mjeseci i objavljeno u časopisu Scientific Reports u decembru, otrkilo je da da ove životinje proizvode određene glasove ovisno o emocionalnim stanjima u kojimam se nalaze, a što otkriva njihovu osobnost.
Proučavajući stado holstein-frizijskih junica, Alexandra Green, sa sveučilišne Škole za život i znanost okoliša, utvrdila je da se krave određeno glasaju u različitim pozitivnim i negativnim situacijama te tako komuniciraju sa ostatkom stada.
Studija je zabilježila 333 uzorka vokalizacije krava i katalogizirala ih pomoću programa akustičke analize uz pomoć kolega iz Francuske i Italije. Green je provela hiljade sati koristeći slušalice i veliki mikrofon kako bi zabilježila zvukove u stadu.
U radu je zaključeno kako bi poljoprivrednici trebali integrirati znanje o pojedinim glasovima koje kojima se glasaju njihove krave u svoje svakodnevne prakse.
Primjerice, krave su svojim glasanjem iskazivale pozitivnu emociju kada su bile na toplome i u očekivanju hrane, a negativnu kada im je hrana uskraćivana i kada su fizički bile odvojene od ostatka stada.
"Nadamo se da će znanje stečeno o ovim vokalizacijama poljoprivrednici moći koristiti kako bi poboljšali dobrobit životinja i individualno se posvetiti onoj koja zahtijeva veću pažnju", rekla je Green.
Od prije je bilo poznato da krave i telad mogu komunicirati, ali ovo istraživanje potvrđuje pretpostvku da komuniciraju i međusobno.
"Krave su društvene životinje i ne iznenađuje da svoju individualnost pokazuju tijekom čitavog svog života, a ne samo u odnosu sa teletom. No ovo je prvi puta da smo mogli analizirati glas kako bismo dobili uvjerljive dokaze o toj osobini", piše Green u studiji.
I svinje, ovce, koze također imaju "glasove" koji razlikuju svakog pojedinca u stadu, otkrili su znanstvenici proteklih godina. U posljednja dva desetljeća znanstvenici su razvili preciznije tehnike audio analiza koje su u stanju izdvojiti suptilne promjene u životinjskom glasanju, kao što je razlika u visini, glasnosti i hrapavosti glasa.
Tek se treba dokazati da stoka može prepoznati pojedinačne glasove, a s obzirom da su vrlo društvene, očekuje se da je to vrlo vjerojatno.
Tagovi
Glasanje krava Glasanje životinja Komuniciranje Istraživanje Alexandra Green Emocionalno stanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)